Kolposkopia, inaczej wziernikowanie szyjki macicy do bardzo proste badanie pozwalające na wykrycie przedklinicznej fazy raka szyjki macicy, pochwy i sromu. Wykryte w tym badaniu zmiany przednowotworowe i wczesnonowotworowe są obecnie w 100 % wyleczalne, dlatego też warto poddać się temu badaniu.

Na czym polega kolposkopia?

Kolposkopia to badanie, które polega na oglądaniu szyjki macicy, pochwy i sromu przy użyciu specjalnie do tego zaprojektowanego urządzenia optycznego zwanego kolposkopem, który przypomina mikroskop. Kolposkop dzięki możliwości uzyskania odpowiedniego powiększenie, oświetlenia i kontrastowania umożliwia uzyskanie przestrzennego obrazu podczas badania. Badanie służy ocenie powierzchni oglądanych narządów, ze szczególnym uwzględnieniem ich nabłonka i znajdujących się pod nabłonkiem naczyń krwionośnych. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Kolposkopia – kiedy wykonać badanie?

Badanie kolposkopowe należy wykonać w przypadku podejrzenia wystąpienia raka szyjki macicy, pochwy czy sromu. Kolposkopie wykonuje się również w celu pobrania wycinka tkanki szyjki macicy aby ustalić rodzaj zmiany chorobowej oraz w ocenie prawidłowości przeprowadzanego już leczenia. Badanie może być wykonywane zasadniczo u kobiet w każdym wieku, również u kobiet w ciąży.  W przypadku młodych kobiet, które nie współżyły wcześniej płciowo oraz u kobiet u których występują anatomiczne zmiany dolnego odcinka narządów płciowych wykonanie badania może być utrudnione. Badania kolposkopowego nie należy wykonywać w trakcie miesiączki. Najwcześniej może być wykonane 2 dni po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego i 4 dni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia kolejnej miesiączki.

Kolposkopia – jak przygotować się do badania?

Przed wykonaniem badania kolposkopowego trzeba przestrzegać kilku zasad:

  • Co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych środków dopochwowych, tamponów ani wykonywać płukania pochwy.
  • Co najmniej 24 godziny przed badaniem kolposkopowym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu oraz badaniu USG z użyciem głowicy dopochwowej.
  • Co najmniej 48 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
  • Stany zapalne pochwy muszą być wyleczone przed przystąpieniem do badania

Jak przebiega badanie ?

Badanie przeprowadza lekarz ginekolog na podstawie skierowania. Kolposkopia odbywa się na fotelu ginekologicznym. Najpierw lekarz zakłada pacjentce samotrzymający wziernik, a następnie wprowadza do pochwy tubus optyczny, którym ogląda badaną powierzchnię. Najpierw lekarz ogląda pokrywającą nabłonek pochwy wydzielinę, żeby ocenić jej charakter. Następnie wydzielina usuwana jest przez wymycie jej 0,9 % chlorkiem sodu, a następnie część pochwy przemywana jest 3 % roztworem kwasu octowego lub 5 % roztworem kwasu mlekowego i oglądany jest nabłonek pokrywający badany narząd. W przypadku pobierania podczas badani kolposkopowego wycinka do analizy podawane jest pacjentce znieczulenie miejscowe. Na koniec badania szyjka macicy barwiona jest jodyną.

Kolposkopia – wyniki badania

Wynik badania jest w formie opisu z podziałami na grupy.

  • grupa 1- prawidłowy obraz kolposkopowy;
  • grupa 2 – nieprawidłowy obraz kolposkopowy;
  • grupa 3 – niejasny obrazy kolposkopowy;
  • grupa 4- inny obraz kolposkopowy.

Dodatkowo wynik może być wzbogacony o zdjęcia i rysunki z badania.

Zobacz także: Sztuka gry wstępnej, czyli jak rozpalić kobietę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj