Karmel to dobrze znany i popularny dodatek do słodkich dań, zarówno w domowej kuchni, jak i  wśród cukierników. Jego smak kojarzy nam się przede wszystkim ze słodyczami, ale może być stosowany także do dań wytrawnych. W tym poradniku dowiemy się jak zrobić karmel.

Karmel to nic innego, jak roztopiony na patelni lub w rondlu o gubmy dnie cukier. Pod wpływem wysokiej temperatury cukier zmienia swój stan skupienia na płynny. Wtedy możemy z niego formować różne elementy dekoracyjne do dań i deserów, jak również pozostawić go do wystygnięcia na papierze do pieczenia, dzięki czemu uzyskamy po wystygnięciu twardą taflę karmelu.

Prosty przepis na zrobienie karmelu

Będziemy potrzebowali:

  • 200 gram cukru
  • Patelnia lub rondelek o grubym dnie

Jak zrobić karmel?

  1. Patelnię lub rondel rozgrzewamy na średnim ogniu.
  2. Bardzo ważne, by naczynie uzyskało odpowiednią temperaturę, inaczej cukier będzie się przypalał.
  3. Wsypujemy cukier na patelnię lub do rondelka.
  4. Cały czas mieszając (najlepiej drewnianą łyżką), podgrzewamy cukier, aż uzyska płynną konsystencję.
  5. Cukier będzie miał odpowiednią konsystencję, gdy ciecz uzyska lekko brązowy kolor.
  6. Wylewamy roztopiony cukier na papier do pieczenia i szybko rozprowadzamy na taką grubość, jaką chcemy uzyskać.
  7. Zastyga stosunkowo szybko, więc rozprowadzenie go także musi nastąpić błyskawicznie.
  8. Czekamy aż zastygnie.

Tak przygotowany karmel możemy pokruszyć, pociąć lub zmielić na „piasek” – w zależności od tego, jak chcemy udekorować danie.

Wykorzystując tak przygotowany karmel możemy także formować z niego różne formy dekoracyjne. Jeżeli chcemy zrobić cukrowe zawijaski, wystarczy, że dwoma widelcami nabierzemy nieco karmelu i będziemy zawijać pasma. Później należy przenieść widelce na skraj blachy wyłożonej papierem i nałożyć syrop na niewielką powierzchnię. Zdejmujemy następnie karmel z jednego widelca, po czym odkładamy go na bok, a na drugi widelec nabieramy nieco cukrowego syropu. Teraz należy delikatnie wyciągnąć widelec w górę, na około 20 cm, zostawiając pasmo cukru, które od razu niemal stwardnieje. Później wystarczy oderwać koniec pasma od widelca. Aby ułożyć spiralkę – podczas wyciągania karmelu, należy obracać pasmo.  W pracy z nim najważniejsza jest szybkość, ponieważ syrop szybko zastyga.

Karmelowa polewa

Aby zrobić karmelową polewę, zanim cukier zastygnie, dolewamy do niego wody i mieszamy aż uzyska interesującą nas konsystencję. Warto zacząć od połowy szklanki i stopniowo dolewać wodę, jeżeli jest potrzeba. Bardzo ważne jest to, by nigdy nie dolewać wody, kiedy karmel wciąż się gotuje – inaczej cukier będzie pryskał i może dojść do poparzenia. Jeżeli polewa wyjdzie nam zbyt płynna – gotujemy karmel aż sos zredukuje się do pożądanej gęstości.

Jak zrobić krem toffi ?

Jeżeli do rozgrzanego cukru zamiast wody, dodamy około 450 ml lekko podgrzanej śmietanki (najlepsza będzie słodka 36%, odpowiednia do deserów), będziemy mogli uzyskać gęsty krem o smaku toffi. Sprawdzi się on idealnie jako nadzienie do babeczek, tortów i własnoręcznie robionych cukierków, czy pralin. Karmel wraz ze śmietaną należy zagotować (cały czas mieszając) i gotować aż sos stanie się odpowiednio gęsty. Takie nadzieje możemy dodatkowo urozmaicić dodając do niego alkohol, likier lub mocny napar kawowy (np. espresso).  Sos karmelowy może też stanowić doskonały samodzielny dodatek do deseru.

Poznaj zdrowe zamienniki cukru >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj