W Polsce mamy niezmiernie długą tradycję zbierania runa leśnego, w tym grzybów. Nie wszyscy wiedzą, że są kraje (przykładem może być np. Norwegia), gdzie grzybów się po prostu nie zbiera. Natomiast, tych, którzy, to robią, uważa się za osoby uprawiające coś w rodzaju sportów ekstremalnych.

W naszym kraju, grzyby zbieramy i jadamy chętnie (trudno sobie np. wyobrazić wieczerze wigilijną, bez grzybów). Co ciekawe, wbrew ogólnie panującej opinii, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych, tak nie jest. Grzyby zyskały nawet miano „leśnego mięsa„ bo, mają dużą zawartość żelaza i białka nieco zbliżonego do zwierzęcego. Przy tym są niskokaloryczne. Niestety są ciężkostrawne, (zawierają w sobie rodzaj błonnika, przypominający chitynę, którego organizm ludzki nie trawi). Najwięcej wartości odżywczych posiadają grzyby świeżo zebrane.

Jak prawidłowo zbierać grzyby?

Pewne jest to, że lubimy grzyby zbierać, ale zastanówmy się, czy robimy to w sposób prawidłowy? Kiedy już zapoznamy się z atlasem grzybów i będziemy potrafili odróżnić te zdrowe od trujących, warto zapoznać się z prawidłowym sposobem ich zbierania.

Szczyt sezonu grzybobrania przypada na koniec sierpnia i początek września. Jeszcze jedna niezmiernie ważna informacja, grzyby zbieramy wyłącznie w lasach niebędących pod ochroną.

Co zabrać na grzyby?

Pamiętaj, że na grzybobranie powinieneś wybrać się z wiklinowym koszykiem. W nim grzyby się nie wgniotą, będą miały dostęp świeżego powietrza i po przyniesieniu do domu zachowają swój piękny wygląd i aromat. Niepolecane do zbiorów są plastikowe torebki czy kubełki. W nich grzyby się gniotą i zaparzają. Rozpoczyna się proces gnilny, w grzybach rozwijają się bakterie, wytwarzają się niebezpieczne substancje chemiczne. W ich wyniku zdrowy grzyb zamienia się w groźny dla człowieka.

Jeśli już wybraliśmy się na grzybobranie, zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt, czyli wiklinowy kosz i nożyk. Pozostaje odpowiedź na pytanie, czy grzyby wycinać, czy też wykręcać ze ściółki. Najważniejsze jest, to by, podczas zbierania grzybów nie niszczyć jednocześnie grzybni. Jeśli grzybnia zostanie zniszczona, żaden grzyb już w tym miejscu nie wyrośnie. Najlepszą metodą jest wycinanie grzybów ostrym nożykiem tuż przy ziemi. Gdy musimy sprawdzić podstawę trzonu grzyba, bo nie jesteśmy pewni, czy przypadkiem nie jest on trujący (grzyby podobne do muchomorów), wykręcamy go delikatnie z podłoża. Następnie podstawę trzonu czyścimy z resztek grzybni nad miejscem, z którego go wyjęliśmy, przykrywamy dokładnie ściółką, by bez potrzeby nie wysychała.

Pamiętaj, że najwięksi truciciele wśród grzybów znajdują się pośród tych blaszkowatych (np. muchomor sromotnikowy), ale także wśród tych z poduszeczką znajdują się truciciele (np. borowik szatański). Z pewnością przydatny będzie, zabrany ze sobą atlas grzybów.

Jesteśmy już w lesie, gdzie najczęściej rosną grzyby. Podgrzybki rosną zarówno w lasach mieszanych sosnowych czy liściastych (preferują podłoże trawiaste z wilgotnym poszyciem). Borowiki lubią piaszczyste poszycie, w lasach liściastych znajdziesz je pod bukami i dębami, w lasach iglastych pod sosnami i świerkami. Koźlaki lubią lasy mieszane i liściaste, rosną w parowach i na zboczach, pod brzozami, osikami, grabami, topolami. Maślaki rosną w trawach często pod modrzewiami.

Zobacz także: Jagody – właściwości zdrowotne i odżywcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj