Dla każdej osoby z wadą wzroku przychodzi taki moment, że zastanawia się nad zmianą okularów na soczewki, przynajmniej na część czasu. Wiąże się to z wieloma dylematami i obawami. Ponadto nadal ma się dobrze wiele mitów dotyczących noszenia szkieł kontaktowych, które skutecznie zniechęcają do zmiany. Dowiedz się, jak wygląda proces dobierania soczewek i na co zwrócić szczególną uwagę w pierwszym miesiącu użytkowania.

  1. Jak dobrać soczewki?
  2. Jakie są popularne mity dotyczące soczewek?
  3. Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Jak wygląda proces doboru szkieł kontaktowych?

Szkła kontaktowe są sprzedawane bez recepty, jednak każdy, kto planuje nosić soczewki i zastanawia się jak właściwie dobrać soczewki powinien poprzedzić ich wybór wizytą u okulisty lub optometrysty. Nawet jeśli nosisz okulary i znasz swoją wadę, korekcja soczewek może być odmienna od okulistycznej, a przy dużej wadzie różnice te są znaczne. Wynikają one z tego, że soczewki nosi się bezpośrednio na oku, natomiast okulary w niewielkiej odległości od niego. W związku z tym należy ponownie ustalić moc korekcji. Ponadto lekarz musi sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek, np. czy nie cierpisz na zespół suchego oka. Podczas tej wizyty specjalista wybierze odpowiednie dla ciebie soczewki i nauczy cię, jak je zakładać, a także sprawdzi, czy na pewno dobrze przylegają do oka i czy już w pierwszym momencie nie odczuwasz jakiegoś dyskomfortu. Ponadto ustalisz z lekarzem, jakiego rodzaju szkła kontaktowe będą dobrą opcją dla ciebie i twojego stylu życia. Może wolisz jednodniowe, a może bardziej wygodne są dla Ciebie miesięczne lub dwutygodniowe zestawy? Po 14 dniach należy udać się na wizytę kontrolną, na której zgłosisz wszelkie niedogodności i problemy związane z noszeniem nowych szkieł. Razem z lekarzem znajdziecie na nie odpowiedzi, dzięki czemu będziesz cieszyć się soczewkami bez dyskomfortu.

Czytaj również: Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Jakie są popularne mity dotyczące soczewek?

Jednym z najpopularniejszych mitów o szkłach kontaktowych jest ten dotyczący zgubienia się soczewki z tyłu oka. Jest to fizycznie niemożliwe ze względu na budowę oka i specjalną membranę, łączącą się z wewnętrzną stroną powiek i uniemożliwiającą przedostanie się czegokolwiek dalej. Inne powszechne mity dotyczą zadrapania oka przez soczewkę lub jej przyklejenia się do oka czy też braku wygody. Przy dobrze dobranych soczewkach i zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji i higieny, takie sytuacje nie mają miejsca. Jakikolwiek dyskomfort podczas noszenia powinien być skonsultowany ze specjalistą. Innym mitem, który ma się bardzo dobrze, jest ten mówiący o odpowiednim wieku na noszenie soczewek. Każda osoba, która nosi okulary, może też stosować szkła kontaktowe i nie jest to zależne od wieku. Jedyne, na co należy zwracać uwagę (zwłaszcza w przypadku dzieci) to fakt, czy są one na tyle dojrzałe i sumienne, by pielęgnować soczewki i utrzymywać wysoki poziom higieny podczas ich stosowania.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Pielęgnacja soczewek jest bardzo ważna. Nieprawidłowa może spowodować nieprzyjemne konsekwencje. Pamiętaj, aby zawsze wymieniać soczewki według zaleceń i nigdy nie używać przeterminowanych płynów. Ważne jest też, aby zakładać zawsze tę samą soczewkę na to samo oko oraz trzymać je w odpowiadających im pojemniczkach. Zawsze używaj płynu do soczewek i nie przechowuj ich w samym roztworze soli fizjologicznej ani tym bardziej wodzie. Więcej na temat pielęgnacji, np. tego jak myć soczewki i pojemnik, znajdziesz na stronie twojepierwsze.pl.

Czytaj więcej: Parametry soczewek kontaktowych, które powinien znać każdy użytkownik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj