Kurzajki najłatwiej poznać po tym, że mają one postać brodawki. Zakażenie taką „brodawką” jest bardzo łatwe, ponieważ wywołują ją wirusy. Kurzajki mogą nam przysporzyć sporo bólu, szczególnie, gdy wyrastają w pobliżu paznokcia lub na stopie. Niestety bardzo ciężko się ich pozbyć. Jak usunąć kurzajkę? Przeczytaj ten poradnik.

Jak je usunąć?

Znaną od lat metodą na pozbycie się kurzajek jest lapisowanie. Zabieg polega na smarowaniu kurzajki pręcikiem lapisu, który możemy kupić w aptekach. Dostaniemy tam również wszelkiego rodzaju kremy, maści i płyny na wyleczenie kurzajek.

Jeżeli te sposoby nie pomagają, lub nie wiesz do końca jak się do tego zabrać odwiedź dermatologa. Leczenie wtedy będzie polegało na zamrożeniu brodawki ciekłym azotem. Jeżeli lekarz uzna w twoim przypadku za lepsza metodę pozbycia się kurzajki łyżeczkowanie, to usunie kurzajkę w ten właśnie sposób. Łyżeczkowanie polega na zmiękczeniu brodawki maścią salicylową i pozostawienie na jakiś czas. Następnie kurzajka jest usuwana mechanicznie. Takie miejsce na ciele należy odpowiednio pielęgnować, aby zapobiec czyhającym infekcją. Najlepiej przykryć to miejsce plasterkiem. W obecnej chwili lekarz może też postanowić usunąć kurzajkę metodą laserową. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Najbardziej bolesne są kurzajki na spodzie stopy, gdyż wtedy regularnie naciskasz na to miejsce. Z taką zmianą należy się niezwłocznie udać do lekarza.

Pamiętaj, że jeżeli masz więcej niż jedną kurzajkę musisz pozbyć się tylko jednej. Po jej usunięciu wszystkie inne też znikają.

Czytaj również: Kurzajki – przyczyny powstawania, profilaktyka i metody leczenia

Jak usunąć kurzajkę domowymi sposobami?

Nasze babcie stosowały tak zwaną czosnkową kurację. Rozmiażdżony ząbek czosnku kładły na brodawkę i zaklejały plastrem, aby tam pozostał przez cały czas. Czosnkowe okłady należy wymieniać około 4 razy dziennie na nowe. Po półtora tygodnia przykładaniu czosnku przez dzień i noc będą widoczne rezultaty.

Kurzajki można też smarować sokiem z łodygi rośliny, która nazywa się mniszkiem lekarskim. Jest ona bardzo łatwo dostępna, więc nie powinno być problemu z jej dostaniem. Przekrojoną łodygą smaruj kurzajkę regularnie. Warto zaklejać ją plasterkiem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pamiętaj o ostrożności. Przede wszystkim kurzajek nie wolno pod żadnym pozorem rozdrapywać. Zarazić można się od osoby, która jest nosicielem tego wirusa. Używanie wspólnego ręcznika, przedmiotów domowych, dotyk, basen, solarium, wspólna szatnia – to jedne z niewielu sytuacji, gdzie możesz się zarazić. Unikaj więc w miarę możliwości takich miejsc i zwiększ środki ostrożności, szczególnie w miejscach, gdzie jest duże skupisko ludzi.

Zobacz także: Dermatoskopia – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj