BMI to powszechnie stosowany w dietetyce i sporcie, wskaźnik masy ciała. Na jego podstawie powinniśmy mieć możliwość obliczenia, czy nasze ciało zachowuje prawidłowe proporcje względem wzrostu i wagi. Do jego obliczenia wystarczy zastosować prosty wzór.

Pomimo tego że za pomocą BMI nie możemy obliczyć dokładnego składu tłuszczowego naszego ciała, to jesteśmy w stanie sprawdzić czy grozi nam nadwaga, niedowaga, czy wszystko jest w porządku. Główną zaletą wskaźnika jest łatwość w jego obliczeniu. Może nam on też wskazać, czy jesteśmy w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowalności na cukrzycę typu 2 lub miażdżycę. Według badań, osoby o wskaźniku od 18,5 do 25, cieszą się powszechnym zdrowiem. Ten przedział liczbowy uważany jest za prawidłowy wynik wskaźniku BMI.

Niestety nawet prawidłowy wskaźnik BMI nie daje stuprocentowej pewności, że nie grożą nam choroby lub otyłość. Wskaźnik taki może nie mieć zastosowania u osób bardzo mało aktywnych fizycznie i tych, które nie uprawiają żadnych sportów. W takim wypadku dużo bardziej wiarygodne, niż liczenie wskaźnika BMI, będzie pomiar tkanki tłuszczowej w ciele. Z kolei osoby bardzo aktywne, np. sportowcy lub kulturyści mają często bardzo wysoki wskaźnik BMI, a to dlatego, że ich masa mięśniowa jest znacznie większa niż u przeciętnej osoby. Mięśnie z kolei ważą więcej od tłuszczu, tak więc wskaźnik BMI zostaje zawyżony. Obecne badania potwierdzają także zróżnicowanie wskaźników ze względu na pochodzenie etniczne i są prowadzone rozmowy mające na celu rozróżnienia poszczególnych wskaźników i wprowadzenia podziału ze względu na uwarunkowania geograficzne i kulturowe.

Wskaźnik BMI jest także przydatny dla naukowców do określania procentowej ilości osób zagrożonych nadwagą lub chorujących na otyłość. Jest to ważne zwłaszcza dla cywilizacji zachodniej, gdzie otyłość jest chorobą cywilizacyjną, stanowiącą coraz większy problem w kulturze Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Wynik pomiaru wskaźnika BMI może być dla nas podpowiedzią i motywacją, żeby pracować nad odpowiednią formą.

Zobacz również: Choroby cywilizacyjne XXI wieku

Jak obliczyć BMI?

BMI jest obliczane dla kobiet i mężczyzn w ten sam sposób. Aby obliczyć wskaźnik BMI należy podzielić swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. A więc wzór wygląda w następujący sposób:

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m) x wzrost (m)

Międzynarodowa klasyfikacja BMI dla osób dorosłych ocenia wyniki w następujący sposób:
poniżej 16,0 – wygłodzenie,

16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę),
17–18,5 – niedowagę,
18,5–25,0 – wartość prawidłową,
25,0–30,0 – nadwagę,
30,0–35,0 – I stopień otyłości,
35,0–40,0 – II stopień otyłości,
powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna).

Czytaj również: Jak obliczyć kalorie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj