Do rozwoju gradówki może dojść niezależnie od wieku dziecka, zagrożone są więc również te najmniejsze. Na samym początku zaobserwujemy guzek na powierzchni górnej lub dolnej powieki. Skóra wokół niego łatwo się przesuwa. U większości dzieci jego wygląd nie zmienia się przez co najmniej kilka tygodni, po których upływie ustępuje w sposób samoistny. W niektórych przypadkach jednak dochodzi do jego wzrostu, wystąpienia stanu zapalnego, co skutkuje koniecznością wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub nawet usunięcia chirurgicznego.

Co to jest gradówka?

Gradówka może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Stanowi rodzaj przewlekłego zapalenia gruczołu łojowego – gruczołu Meiboma, który umiejscowiony jest we wnętrzu powieki. Pośród przyczyn najpowszechniej wymienia się infekcje bakteryjne, chociażby zakażenie gronkowcem. Dość powszechnie występuje u osób borykających się z problemami skórnymi, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry. Może dotknąć również małe dzieci, które mają niewyrównaną wadę wzroku. Istnieją również przypadki powstania gradówki na skutek niedoleczenia jęczmienia.

Jak objawia się gradówka u dzieci?

Pierwszym objawem jest pojawiający się na powiece guzek. Nie wywołuje on u dziecka żadnych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Taki obraz schorzenia może trwać kilka tygodni. U części dzieci, po tym okresie po prostu znika.

W niektórych przypadkach dochodzi do powiększania się gradówki, występuje zaczerwienienie oraz dokuczliwy ucisk gałki ocznej. Pojawia się również pieczenie, dolegliwości bólowe i wrażenie ciała obcego w oku. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Z gradówką do okulisty

Jeśli do pojawienia się gradówki dochodzi u dziecka, niezbędne jest udanie się do okulisty. Stopień nasilenia objawów nie ma większego znaczenia, gdyż u najmłodszych lekarz powinien obejrzeć każdą pojawiającą się zmianę, aby wykluczyć obecność guzków innego pochodzenia.

Jak domowymi sposobami leczyć obrzęki przy gradówce u dziecka?

Jeśli zachodzi konieczność oczekiwania na wizytę, może próbować poradzić sobie z delikatnym obrzękiem z zastosowaniem domowych metod.

  1. Ciepłe okłady – ich wykorzystanie może doprowadzić do zmniejszenia obrzęku i równocześnie zminimalizowania dyskomfortu, jaki jest odczuwany przez dziecko. U maluchów wykonanie takiego kompresu będzie zdecydowanie najprostsze z zastosowaniem jajka. Gotujemy je na twardo i delikatnie studzimy, gdyż musi być ciepłe, a nie gorące. Następnie przykładamy do oka. Powtarzamy kilka razy dziennie, trzymamy przez 20 minut.
  2. Masaż powieki – delikatnie pocieramy powiekę w kierunku jej brzegu, w ten sposób prowadzimy do łatwiejszego opróżnienia guzka z zalegającego łoju.

Diagnozowanie i leczenie gradówki u dzieci

Lekarz nie potrzebuje dodatkowych badań, aby stwierdzić, że w konkretnym przypadku ma do czynienia z gradówką. Rozpoznaje ją wizualnie, oceniając zmianę na powiece dziecka.

Dokładne postępowanie lecznicze uzależnione jest od stopnia nasilenia zmian. Mogą zostać zalecone leki w formie maści, kropli, a w niektórych przypadkach również antybiotyki doustne. Niekiedy zachodzi konieczność podjęcia ostrzykiwania zmiany z zastosowaniem sterydu, a jeśli i to nie przyniesie poprawy, to przeprowadzenie łyżeczkowania gradówki. Zabieg taki wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że dziecko nie będzie musiało pozostawać w szpitalu. Najpierw wykonywany jest zastrzyk o działaniu znieczulającym, a następnie usuwany guzek.

W sytuacji, gdy do pojawienia się gradówki dochodzi u malutkiego dziecka, które nie będzie spokojnie leżeć w czasie zabiegu, a inne metody leczenia zostały wyczerpane, niezbędne może być przeprowadzenie zabiegu z zastosowaniem krótkotrwałej narkozy, co oznacza konieczność pozostania w szpitalu.

Jak zapobiegać gradówce?

Jeśli u dziecka już raz doszło do pojawienia się gradówki, niezbędne jest bardzo skrupulatne dbanie o higienę oczu. Powinno się je dwa razy dziennie przemywać wacikiem zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie. Można również stosować roztwór soli fizjologicznej.

Zobacz także: Domowe sposoby na gradówkę >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj