Frakcja mięśniowa kinazy stanowi ok. 20% całkowitego stężenia kinazy w mięśniu sercowym. W ludzkim organizmie jednym z najbardziej istotnych enzymów jest kinaza kreatynowa. W zależności od tego jaki typ komórek wytwarza ten enzym, został on podzielony na dwa typy: B mózgowy i M mięśniowy.

Frakcja mięśniowa kinazy – jaka jest prawidłowa norma CK – MB?

Prawidłowa norma kinazy kreatynowej CK – MB wynosi:

  • u kobiet wynosi < 4 ug/l (ng/ml)
  • u mężczyzn wynosi < 5 ug /l (ng/ml)

Co to jest frakcja mięśniowa kinazy?

CK – MB  jest to enzym, istniejący w kilku formach – izoenzym kinazy kreatynowej, który znajduje się w mięśniu sercowym i mięśniach szkieletowych. Najważniejszą frakcją CK – MB jest aktywacja procesów pozwalających komórkom magazynować energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania.

Podwyższona norma CK – MB

Gdy poziom kinazy kreatynowej gwałtownie rośnie możemy mówić o zawale mięśnia sercowego. Mówimy, że mamy do czynienia z zawałem gdy stężenie enzymu przekroczy 5- 10 ug/l. Największy wzrost kinazy kreatynowej możemy zaobserwować pomiędzy 3 – 12 godziną wystąpienia zawału.

Nagłe podwyższenie tego enzymu zdarza się nie tylko w przypadku zawału mięśnia sercowego. Oprócz tego szczególnego schorzenia układu krążenia wzrost kinazy kreatynowej występuje również u osób z:

  • zapaleniem mięśnia sercowego
  • zaburzeniami rytmu serca
  • ostrą niewydolnością serca
  • zatorowością płucną
  • przewlekłą niewydolnością nerek
  • niedoczynnością tarczycy
  • dystrofią
  • rabdomiolizą
  • miopatią alkoholową

Poziom CK – MB służy do oceny np. skuteczności leczenia choroby wieńcowej. Wzrost frakcji mięśniowej kinazy niekiedy pojawia się wraz z ostrymi reakcjami psychotycznymi, drgawkami. Może towarzyszyć przyjmowaniu niektórych leków, urazom, zatruciom, stłuczeniom, przyjmowaniu zastrzyków domięśniowych oraz intensywnemu wysiłkowi fizycznemu (do normy powraca po 2 – 3 dniach).

Badanie kinazy kreatyny

Inna nazwa tego badania to: CK, CPK, CK kineza kreatyny. Materiałem do wykonania badania jest surowica krwi. Pacjent przed wykonaniem badania nie musi być na czczo. Przygotowanie materiału do badania: krew należy pobrać na skrzep. Surowicę można przechowywać w lodówce do dwóch dni. Krew pełna może być przechowywana jeden dzień w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej.

Frakcja mięśniowa kinazy – znaczenie badania CPK

Kinaza kreatyny jest enzymem, który istnieje w kilku formach w mięśniu sercowym oraz mięśniach szkieletowych. Podczas uszkodzenia komórek mięśniowych  przy zawale serca lub np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego, CK w zwiększonych ilościach dostaje się do krwi. Jego podwyższony poziom możemy obserwować również pod wpływem niektórych leków, po rozległych operacjach, po porodzie, po napadach padaczkowych z uogólnionymi drgawkami, po urazach z rozległymi uszkodzeniami masy mięśniowej.

Badanie kinazy kreatyny jest badaniem diagnostycznym pomocnym w rozpoznaniu zawału mięśnia sercowego. Jeśli zostaną stwierdzone podwyższone wartości CK, następnie oznacza się frakcję sercową CK – MB celem ustalenia pochodzenia enzymu (sercowe lub mięśniowe). Jest to jedno z badań przesiewowych jakie przeprowadzane są u noworodków.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj