Dysfagia to wszelkiego rodzaju zaburzenia w prawidłowym połykaniu oraz przechodzeniu pokarmu z jamy ustnej do żołądka. Może mieć podłoże neurologiczne, psychiczne, być wynikiem wad wrodzonych w budowie przewodu pokarmowego albo uszkodzeń mechanicznych poszczególnych jego struktur. Dysfagia może pojawić się u osób w każdym wieku, zarówno u niemowląt, dzieci, jak i u osób dorosłych.

Co to jest dysfagia?

Połykanie pokarmu to jedna z podstawowych funkcji naszego organizmu, a zaburzenia tego procesu mogą doprowadzić do odwodnienia lub niedożywienia. Chociaż samo połykanie jest procesem mimowolnym, jest wynikiem skoordynowanej pracy wielu mięśni i narządów. Biorą w nim udział m.in. mięśnie twarzy, język, gardło, przełyk i mięśnie oddechowe. Nad całym tym procesem czuwa ośrodkowy układ nerwowy, którego zaburzenia często stają się głównym powodem występowania problemów z przełykaniem. Chociaż dysfagia może pojawić się w każdym wieku, najczęściej chorują na nią osoby starsze oraz dzieci. W ich przypadku przyczynami bywają nie tylko zaburzenia neurologiczne, ale także problemy z niewłaściwym ukształtowaniem mięśni twarzoczaszki lub opóźnienia w rozwoju. Zaburzenia w przełykaniu małych dzieci i niemowląt jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ wrażliwy organizm dziecka jeszcze szybciej ulega odwodnieniu i niedożywieniu. Wszelkie zaburzenia odżywania mają również bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój naszego malucha, dlatego tak ważne jest obserwowanie dziecka podczas jedzenia.

Jak rozpoznać dysfagię u dziecka?

Zaburzenia przyjmowania pokarmów występujące u dzieci i niemowląt zwykle mają charakter przejściowy, jednak nigdy nie należy ich lekceważyć. Nawet zdrowe i prawidłowo rozwijające się niemowlęta mogą cierpieć na zaburzenia przyjmowania pokarmów. Rodzice powinni obserwować i zwracać baczną uwagę na to, czy dziecko w danym okresie rozwoju potrafi prawidłowo ssać, następnie gryźć i połykać pokarm. Nie wolno lekceważyć żadnych nieprawidłowości w oddychaniu podczas przyjmowania pokarmów. Niepokojącym objawem jest również wypychanie jedzenia językiem lub przechowywanie go w policzkach. Ślinotok oraz odruch wymiotny również jest sygnałem do szybkiej konsultacji z lekarzem pediatrą. Powodem do zaniepokojenia powinna być ponadto zaburzona motoryka warg, języka i szczęki przy przejściu na pokarm stały. Inne objawy mogące świadczyć o problemach z przełykaniem to chrypka, świszczący oddech, czkawka, kaszel, nieprzyjemny zapach z ust związany z zaleganiem pokarmu w przełyku, ból podczas przełykania oraz zgaga. Więcej na temat dysfagii znaleźć można na stronie zywieniemaznaczenie.pl.

Leczenie dysfagii

Kluczowa jest szybka diagnostyka, która pozwoli określić rodzaj występującej dysfagii, jej przyczynę oraz sposób leczenia. Terapia jest uzależniona od wieku pacjenta. Podstawą jest wprowadzenie specjalistycznej diety, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych oraz zniweluje dyskomfort podczas przyjmowania pokarmu. Warto zasięgnąć opinii takich specjalistów jak laryngolog, foniatra, logopeda, gastrolog, neurolog oraz dietetyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj