Jeśli dopada Cię infekcja skóry (zarumienienie na skórze, pękanie naskórka czy głębi fałdów między palcami), paznokci (łamanie się, odpadanie) czy błon śluzowych, to może być drożdżyca.

Drożdżyca paznokci

Silne zaczerwienienie i zgrubienie wału paznokciowego, które staje się coraz bardziej nasilającym się obrzękiem jest objawem drożdżycy paznokci. Dodatkowo skóra w bolesnych miejscach staje się napięta, a płytki paznokci rozwarstwiają się, tracą połysk i zmieniają kolor na brunatno – żółtawy.

Drożdżyca błon śluzowych

Obrzęk pochwy (wraz z zaczerwienieniem i swędzeniem), sromy (a u mężczyzn swędzenie i pieczenie napletka), przewodu pokarmowego (wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, gazy, przelewanie się) czy w jamie ustnej (zajady czy zapalenie języka) to oznaki drożdżycy błon śluzowych danej części ciała). Schorzenie to może być efektem długiego stosowania leczenia antybiotykowego lub spadkiem odporności organizmu.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

W przypadku: zaburzeń hormonalnych, otyłości, chemioterapii, częste moczenie dłoni, okres ciąży, skłonności do nadpotliwości, cukrzycy, alkoholizmu czy niedoboru Wit. D możliwe jest częstsze zachorowanie na tę przypadłość chorobową. Istnieją także profile osobowościowe podatne na choroby grzybicze – są to osoby bardzo emocjonalne, oporne na znoszenie stresu i szalonego tempa współczesności. Także i zła dieta może być czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowalności, jak np. częste stosowanie białej mąki (makarony, pieczywa), serów pleśniowych czy wszelkich dań gotowych lub przetworzonych.

Drożdżyca – leczenie

Po wystąpieniu objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Leczenie nie jest wymagające, ponieważ w początkowym stadium wymaga jedynie systematycznego stosowania barwników i odpowiednich dawek Wit. B, a czasami okładów. A w ciężkich wypadkach stosuje się dodatkowe miejscowe leczenie – głównie kremami i maściami.
Ważna jest też dieta: kasza, ryby, warzywa, kwaśne owoce, woda zasadowa, soki warzywne, płatki owsiane, pieczywo żytnie i produkty mleczne.

Zobacz także: Grzybica stóp – jakie są objawy i jak sobie z nią poradzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj