Doustny test obciążenia glukozą, zwany też testem tolerancji glukozy, krzywą cukrową lub krzywą glikemiczną, jest badaniem, które przeprowadza się u osób, u których podejrzewa się cukrzycę. Badanie polega na kilkukrotnym pomiarze stężenia cukru we krwi, przed oraz po podaniu pacjentowi doustnie dawki glukozy rozpuszczonej w wodzie. Aby badanie dało miarodajne wyniki, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie się do badania i przestrzeganie kilku zasad.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia doustnego testu obciążenia glukozą?

Test obciążenia glukozą jest badaniem, które wykonuje się profilaktycznie u wszystkich kobiet w ciąży. W tym przypadku badanie pozwala na sprawdzenie czy u przyszłej mamy nie rozwija się cukrzyca ciążowa i podjęcie odpowiedniego leczenia. Doustny test obciążenia glukozą powinny wykonać osoby, u których stwierdza się podwyższony poziom cukru na czczo. Poza tym, badanie może zostać zlecone pacjentom, których poziom cukru we krwi jest prawidłowy, ale lekarz ma podstawy podejrzewać, że pacjent może cierpieć na cukrzycę.

Jak się przygotować do doustnego testu obciążenia glukozą?

Przygotowanie do badania tego typu jest bardzo ważne, ponieważ stan pacjenta przed badaniem może znacząco wpływać na wynik. Zaleca się, aby przez trzy dni przed planowanym dniem przeprowadzenia doustnego testu obciążenia glukozą stosować dietę bogatą w węglowodany. Najlepiej aby pacjent spożywał minimum 150 g węglowodanów dziennie. Poza tym, na 3 dni przed badaniem należy przerwać stosowanie leków moczopędnych, sterydów oraz doustnych środków antykoncepcyjnych, które mogą zaburzać gospodarkę węglowodanową. Przez dobę przed badaniem nie można palić papierosów, pić alkoholu ani wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego. W dniu badania pacjent musi być na czczo, ostatni posiłek powinien zjeść 12 godzin przed planowaną godziną rozpoczęcia doustnego testu obciążenia glukozą. Ważne jest, aby badanie nie było przeprowadzane w okresie, w którym pacjent nie czuje się dobrze, jest na przykład przeziębiony, ponieważ może to sfałszować wynik.

Jak przebiega doustny test obciążenia glukozą?

Doustny test obciążenia glukozą jest badaniem nieinwazyjnym, całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Badanie może być jednak kłopotliwe, ponieważ trzeba Na początku z żyły łokciowej pacjenta pobiera się próbkę krwi. Ważne jest, aby krew była pobierana z żyły, a nie z palca za pomocą glukometru. Przed pobraniem krwi, skórę w miejscu wkłucia odkaża się dokładnie za pomocą specjalnego płynu lub alkoholu. Następnie pacjentowi podaje się roztwór zawierający 75 g glukozy, która jest rozpuszczona w wodzie. Dawkę tą należy wypić w ciągu 5 minut. Po godzinie od przyjęcia glukozy pobiera się drugą próbkę krwi, a po trzech godzinach – ostatnią próbkę. W trakcie oczekiwania na pobranie krwi nie można wykonywać żadnego wysiłku, dlatego najlepiej jeśli pacjent przez cały czas przeprowadzania badania pozostanie w przychodni.

Jakie są normy doustnego testu obciążenia glukozą i co oznaczają wyniki odbiegające od normy?

Stężenie cukru we krwi na czczo powinno wynosić nie więcej niż 99 mg/dl. Jeżeli poziom cukru wynosi między 100 a 125 mg/dl, należy go regularnie kontrolować, ponieważ takie stężenie może sugerować stan przedcukrzycowy. Po dwóch godzinach od przyjęcia glukozy, stężenie cukru powinno wynosić maksymalnie 140 mg/dl, a jeśli stężenie wynosi od 140 do 199 mg/dl, można mówić o stanie przedcukrzycowym. Jeżeli po dwóch godzinach od wypiciu glukozy stężenie cukru we krwi jest wyższe niż 200 mg/dl, u pacjenta stwierdza się cukrzycę. Z wynikami doustnego testu obciążenia glukozą należy udać się do lekarza, który zinterpretuje wynik i zaleci dalsze postępowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj