Ćwiczenia oddechowe pomagają podczas duszności i innych problemów z oddychaniem, które są charakterystycznym powikłaniem po Covid-19. Jak je wykonywać?

Koronawirus a problemy z oddychaniem

Problemy z oddychaniem to obok gorączki i utraty węchu jeden z głównych objawów covid-19. Pacjenci oprócz kaszlu skarżą się na uczucie duszności. I o ile kaszel można leczyć w domu, o tyle duszność i szeroko pojęte problemy z oddychaniem zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia najczęściej są wskazaniem do hospitalizacji.

Typowy dla Covid-19 kaszel jest suchy i uporczywy, a tuż po nim następuje spłycenie oddechu oraz pojawia się ból mięśni. Z upływem czasu Covid-19 może przejść w zapalenie płuc, a tym samym zmienia się charakter kaszlu. W płucach chorego gromadzi się płyn, a kaszel staje się mokry. Na tym etapie duszność może się nasilać. Sygnałem alarmowym jest to, że saturacja (nasycenie krwi tlenem) spada poniżej 95.

Zobacz także: Jakie maseczki wybrać dla dzieci?

Zarówno kaszel, jak i duszności mogą utrzymywać się przez pewien czas po chorobie. Problemy z oddychaniem obserwowane u rekonwalescentów są związane z uszkodzeniem tkanki płucnej oraz restrykcyjną niewydolnością płuc. Pacjenci, którzy symptomy Covid-19 odczuwają dłużej niż 3 tygodnie, powinni zgłosić się do lekarza. Wskazaniem do konsultacji są w szczególności:

  • nasilająca się duszność,
  • saturacja na poziomie <95 proc.,
  • bóle w klatce piersiowej niewiadomego pochodzenia,
  • utrzymujące się zmęczenie,
  • zmniejszona tolerancja wysiłku.

W pozostałych przypadkach można próbować radzić sobie z problemami z oddychaniem samodzielnie m.in. wykonując ćwiczenia oddechowe.

Co dają ćwiczenia oddechowe?

Prawidłowy, spokojny oddech jest jednym z symptomów zdrowia. By wrócić do niego po infekcji warto stosować ćwiczenia oddechowe, które wzmocnią mięśnie oddechowe oraz poprawią wzorzec ruchów klatki piersiowej podczas oddychania. Pomagają też w zwiększeniu powierzchni oddechowej płuc. Właściwie przeprowadzone ćwiczenia oddechowe mogą też być elementem leczenia w chorobach płuc i pomóc w usuwaniu zalegającej wydzieliny.

Ćwiczenia oddechowe po koronawirusie: przykłady

Przed rozpoczęciem ćwiczeń oddechowych nie jedz obfitego posiłku. Jeśli lekarz zalecił Ci inhalacje, zrób je tuż przed ćwiczeniami. Usiądź wygodnie i przybierz właściwą pozycję ciała:
wyprostuj się. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Ściągnij łopatki, a następnie oddal barki od uszu. Teraz możemy przejść do ćwiczeń. Pamiętaj, by przybraną pozycję utrzymywać przez cały czas treningu oddechowego – gdy się garbisz, przepona nie pracuje prawidłowo.

Jesteś wykończony i nie masz siły wykonywać ćwiczeń oddechowych siedząc? Możesz zrobić je leżąc prosto. By lepiej czuć ruchy przepony, ułóż jedną rękę na klatce piersiowej, drugą tuż pod żebrami. Staraj się „kierować oddech” do ręki tuż pod żebrami.

Możemy przyjść do ćwiczeń:

  1. Wdech nosem, wydech ustami ułożonymi w dziubek. Wydech powinien być dłuższy niż wdech. Powtórz 3 razy.
  2. Teraz powoli rób wdech wyobrażając sobie, jak płuca napełniają się powietrzem. Poczuj jak powietrze wypełnia Twoją klatkę piersiową, przeponę, górną część brzucha. Czas na długi powolny wydech. Wyobraź sobie, że powoli wyciskasz powietrze z płuc niczym z dmuchanej piłki. Powtórz 3 razy. Pamiętaj, by wydech był przynajmniej dwukrotnie dłuższy niż wdech.
  3. Teraz wykonaj kilka głębokich oddechów we własnym tempie.

By nie doszło do hiperwentylacji, nie powtarzaj ćwiczeń zbyt często. Lepiej wykonać je kilka razy dziennie, zamiast raz a długo – tłumaczy trener z klubów sportowych dla kobiet Mrs.Sporty. – Wiele osób miewa problem ze zbyt szybkim wydychaniem powietrza. Wtedy warto wykonywać ćwiczenia oddechowe kierując wydech na płomień świecy. Wydech powinien być na tyle wolny, by płomień zaledwie delikatnie się poruszał.

Ćwiczenia oddechowe nie tylko pomogą przy duszności oraz problemach z oddychaniem. Łagodzą stres, pomagają odprężyć mięśnie i poprawiają samopoczucie. Choćby z tych względów warto stosować je codziennie i to nie tylko podczas rekonwalescencji po Covid-19.

Źródła:

„Powikłania po koronawirusie. Jak wrócić do formy sprzed choroby”

„Covid-19: Informacje kliniczne i wytyczne dotyczące leczenia” Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna

„Wpływ ćwiczeń wymuszających przepływ powietrza przez jamę nosową na funkcję zmysłu węchu u chorych po całkowitym usunięciu krtani” J. Zimmer-Nowicka, T. Błaszczyk, D. Kaczmarczyk, A. Morawiec-Sztandera, Klinika Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj