Pieczenie i swędzenie gardła nie dają Ci spokoju? A może nie możesz sobie poradzić z bólem w gardle? Dolegliwości gardła nie raz dopadły każdego z nas. Warto wiedzieć, jakie środki są naprawdę skuteczne na gardło i pozwolą nam pozbyć się jego podrażnienia. Przede wszystkim, przed sięgnięciem po konkretny lek czy też środek na ból gardła, warto sprawdzić, co jest przyczyną podrażnienia. Innego leczenia wymagają infekcje wywołane przez wirusy, innego zakażenia o podłożu bakteryjnym. Co więcej, pieczenie w gardle może być wywołane również np. na skutek refluksu przełykowo-żołądkowego. Tutaj także stosowane są inne metody leczenia. Sprawdź, co jest dobre na gardło i jakimi sprawdzonymi sposobami pozbędziesz się skutecznie jego dolegliwości!

Sprawdzone domowe sposoby na gardło

Gdy boli Cię gardło, zanim sięgniesz po środki z apteki, możesz wypróbować również domowe sposoby leczenia jego podrażnienia.

  • Inhalacje

Inhalacje każdy może wykonać samodzielnie w domu. Do wrzącej wody wystarczy dodać wybrane składniki, które pomogą nam udrożnić drogi oddechowe, mają działanie antyseptyczne lub przeciwbólowe. Do domowych inhalacji możemy zastosować m.in. różnego rodzaju olejki eteryczne. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie olejku rumiankowego, który ma działanie przeciwbakteryjne, lub olejku sosnowego ma właściwości antyseptyczne.

  • Domowe syropy  

Na ból możemy zastosować też syropy wykonane w domu. Przyrządzimy je ze składników, takich jak cebula, czosnek, cytryna, imbir oraz miód. Syropy pozwolą nam też wspomóc funkcjonowanie układu odpornościwego w walce z chorobą oraz mogą działać antybakteryjnie. Zamiast syropu możesz też wykonać miksturę z mleka, miodu i czosnku oraz masła, która dzięki zawartości witamin i właściwości bakteriobójczych powyższych składników będzie dobrym dodatkiem do walki ze stanami zapalnymi gardła.

  • Płukanki

Dobrym sposobem na złagodzenie podrażnienia gardła oraz poprawienie stanu flory bakteryjnej jamy ustnej mogą być też domowe płukanki. Szczególnie dużą popularnością cieszy się roztwór wody z solą (która ma właściwości przeciwbakteryjne i odkażające). Należy jednak pamiętać, że sporządzając go, trzeba zachować odpowiednie stężenie soli w wodzie. Nadmiar soli może być szkodliwy dla organizmu i przynieść odwrotny niż zamierzony efekt. Innym przykładem płukanki są napary z szałwii, która ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Mimo że wymienione wyżej domowe sposoby mogą pomóc w walce z chorobami gardła, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, antyseptycznym i przeciwzapalnym, to zazwyczaj nie są one wystarczające, aby pozbyć się dolegliwości, takich jak ból czy pieczenie. Metody domowe są raczej dodatkiem w leczeniu objawowym wirusowych stanów zapalnych gardła. W przypadku infekcji wywołanych czynnikami bakteryjnymi, powinniśmy z kolei poza leczeniem objawowym zastosować również zleconą przez lekarza antybiotykoterapię.

Skuteczne sposoby

Pamiętaj, że objawów podrażnienia nie należy nigdy bagatelizować. Mogą prowadzić do poważniejszych dolegliwości. Dlatego za każdym razem, gdy poczujesz ból i pieczenie gardła, warto działać szybko i stosować sprawdzone środki. Obecnie apteki oferują szereg leków i suplementów diety, które działają przeciwzapalnie oraz pozwalają zniwelować ból. Zastosowanie środków farmaceutycznych daje nam o wiele większą gwarancję efektywności w zwalczaniu objawów podrażnienia gardła niż stosowanie tylko i wyłącznie sposobów domowych. W leczeniu bólu możesz skorzystać z pastylek do ssania, aerozoli, specjalnych roztworów do płukania jamy ustnej. Dla najmłodszych pacjentów dostępne są też specjalne lizaki. Poza zwalczaniem bólu, leki z apteki dostarczają także niezbędnych witamin i składników, które wspierają organizm w walce z chorobą. Poza stosowaniem środków farmaceutycznych, pamiętaj, że aby uporać się z chorobą, należy też pamiętać o stałym nawilżaniu gardła, dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, a także odpowiedniej wilgotności powietrza i unikaniu wpływu czynników drażniących na nasze drogi oddechowe.

Już teraz dowiedz się więcej na temat dolegliwości gardła np. pieczenia w gardle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj