Ciała ketonowe produkowane są i wydzielanie do krwi w wątrobie. Są one końcowym produktem powstającym podczas rozpadu kwasów tłuszczowych. Zalicza się do nich: kwas acetylooctowy, aceton, kwas beta – hydroksymasłowy. Badanie moczu, jak je czytać? Czy wyniki są prawidłowe? Jakie objawy mogą wskazywać na obecność ciał ketonowych w moczu?

Mocz (uryna) jest to płyn wytwarzany w nerkach i następnie wydalany z organizmu. Zawiera on produkty przemiany materii bezużyteczne czy nawet szkodliwe dla naszego organizmu. Ze względu na dużą przydatność w diagnozowaniu wielu chorób, badanie moczu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych.

Ciała ketonowe – opis badania

Badanie  moczu polega na pobraniu jego próbki koniecznie do specjalnego jałowego pojemnika, który można kupić w każdej aptece lub laboratorium. Niezalecane jest zbieranie moczu do innego naczynia, ponieważ może to zafałszować wynik badania. Przed pobraniem moczu należy koniecznie umyć ręce oraz miejsce intymne. Najlepiej dostarczyć próbkę do laboratorium w godzinach porannych bezpośrednio po pobraniu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, pojemnik należy przechować w chłodnym miejscu.

Badanie moczu często wchodzi w zakres badań podstawowych (podobnie jak morfologia krwi) wykonywanych okresowo w celu wczesnego wykrycia często występujących chorób lub oceny ogólnego stanu zdrowia (np. okresowe badania pracownicze)

W odniesieniu do ciał ketonowych norma jest wówczas, kiedy badanie laboratoryjne wskazuje na nieobecność tych ciał w moczu. Niski poziom ciał ketonowych w moczu niekiedy może występować u zdrowych kobiet w ciąży.

Natomiast kiedy w moczu pojawiają się ciała ketonowe świadczy to o tym, że wyniki są nieprawidłowe i mogą wskazywać na stan chorobowy. Ketonuria to medyczne określenie podwyższonego poziomu ciał ketonowych w moczu. Przechodzenie ketonów do moczu jest mechanizmem obronnym organizmu. Znacznemu stężeniu ketonu w moczu, dodatkowo towarzyszy podwyższenie stężenia ketonów we krwi (ketonemia).

Jakie objawy mogą wskazywać na obecność ciał ketonowych w moczu?

  • zapach acetonu wyczuwalny w moczu
  • zmieniony, kwaśny zapach (acetonowy) w powietrzu wydychanym
  • zwiększone pragnienie, suchość w ustach
  • brak apetytu
  • nagła utrata wagi
  • ciągłe zmęczenie
  • podwyższony poziom stężenia glukozy we krwi
  • bóle brzucha, wymioty, biegunki lub zaparcia

Jeżeli zauważymy takie objawy lub inne niepokojące stany należy wykonać badanie moczu. Stwierdzenie obecności ciał ketonowych w moczu wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Zobacz także: CRP wysokie stężenie we krwi – co oznacza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj