Ból piersi nie koniecznie musi oznaczać od razu nowotworu. Niekiedy wywołuje je napięcie przedmiesiączkowe albo źle dobrana bielizna. Jednak nie należy bagatelizować tego bólu, gdyż może on być spowodowany także i bardzo poważnymi schorzeniami. Koniecznie kontroluj regularnie piersi i badaj je samodzielnie!

Ból piersi – najczęstsze przyczyny

Jak już wcześniej wspomnieliśmy do najczęstszych przyczyn bólu piersi zaliczamy napięcie przedmiesiączkowe. Wówczas wahania hormonalne wpływają na odczuwany ból. Piersi stają się wtedy obrzmiałe, bardzo wrażliwe na dotyk oraz bolesne szczególnie podczas dotyku. Jeśli ból ten bardzo ci dokucza, to powinnaś wtedy stosować zimne okłady oraz zażywać leki moczopędne, aby odprowadzić z organizmu nadmiar wody. Ogranicz też spożywanie kawy, soli i słodkich napojów.

Inną przyczyną bólu piersi jest mastopatia, czyli liczne zgrubienia obecne w piersiach. Zwykle pojawia się między 30. a 40. rokiem życia. Towarzyszy jej obrzmienie i twardość piersi. Należy się wtedy skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie zleci wykonanie USG oraz zmierzy poziom hormonów. Może też odesłać na mammografię.

Kolejnymi częstymi powodami, które wywołują ból piersi są torbiele (cysty). Wyczuwa się wtedy w piersiach małe guzki wypełnione płynem. Jeśli wyczuwasz coś takiego, musisz udać się na USG oraz na biopsję, aby wyeliminować możliwość pojawienia się nowotworu.

Ból w piersiach wywołują także brodawczaki, które tworzą się w przewodach mlecznych. Prowadzi to często do pojawienia się stanów zapalnych, a w tym także i ostrego bólu. Ponadto przy ucisku piersi z brodawek wydobywa się surowiczy płyn, niekiedy pomieszany z krwią. Schorzenie to dotyka najczęściej kobiety między 40. a 50. rokiem życia. Leczenie odbywa się w formie chirurgicznej.

Ostatnią najczęstszą i najniebezpieczniejszą przyczyną jest rak piersi, który zaczyna niepokoić dopiero, kiedy guzek osiągnie 2 cm. Właśnie dlatego tak ważne jest kontrolowanie piersi i konsultowanie z lekarzem każdego niepokojącego sygnału.

Samokontrola piersi

Piersi możesz i musisz badać samodzielnie i regularnie. To nie jest trudne. Najlepiej zacząć już po 20. roku życia i wykonywać je po miesiączce, kiedy piersi nie bolą. Jak je wykonać? Przede wszystkim powoli i dokładnie. Oto etapy:

  • stań przed lustrem i podnieś ręce do góry. Sprawdź, czy nie widzisz żadnych zmian w kształcie piersi. Szczególną uwagę zwróć na miejsca w okolicach pach.
  • następnie oprzyj dłonie na biodrach i również przypatrz się piersiom.
  • skontroluj brodawki. Sprawdź czy nic z nich nie wycieka i czy nie zmieniły koloru.
  • połóż się na łóżku, na płasko. Pod lewy bark włóż zwinięty w rulon ręcznik lub niewielką poduszkę. Lewą rękę włóż za głowę. Trzema palcami prawej dłoni zbadaj pierś, masując ją w celu sprawdzenia, czy nie wyczuwasz zgrubień. To samo wykonaj z drugą piersią. Palcami kontroluj całą pierś oraz pachy.

Kiedy należy niepokoić się bólem piersi?

Bólem piersi należy się przejmować, kiedy długo nie ustaje oraz jeśli w trakcie samobadania wyczułaś niepokojące cię zmiany i zgrubienia lub zauważyłaś wyciekający z brodawek płyn. Należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza w celu przeprowadzenia kompletu badań pod kątem nowotworu i innych schorzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj