Badanie wzroku jest jednym z badań, które powinny być wykonywane regularnie, najrzadziej co 2 – 3 lata, a u osób po 40. roku życia nawet raz do roku. Jeżeli zauważy się u siebie jakiekolwiek dolegliwości dotyczące oczu lub pogorszenie jakości widzenia nie należy zwlekać z udaniem się do okulisty. Badanie wzroku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie i podjęcie leczenia w przypadku poważnych chorób wzroku, takich jak jaskra czy zaćma.

Przebieg badania

Rozróżnia się wiele typów badań oczu i wzroku, jednak podczas rutynowej kontroli okulistycznej wykonywanych jest zazwyczaj kilka podstawowych badań, które mają na celu wykluczenie najbardziej powszechnych schorzeń i nieprawidłowości układu wzrokowego. Jeżeli pacjent cierpi na jakieś konkretne dolegliwości, konieczne może być przeprowadzenie bardziej specjalistycznych badań.

W każdym przypadku wizyta u okulisty zaczyna się od krótkiego wywiadu lekarskiego, który pozwoli lekarzowi na ogólne rozpoznanie problemu. Podczas rozmowy należy poinformować lekarza o przebytych chorobach oczu oraz wszystkich ewentualnych urazach i przeprowadzanych zabiegach. Lekarz zapyta również o wadę wzroku i noszone aktualnie okulary lub soczewki kontaktowe. Poza tym należy powiedzieć lekarzowi, jeżeli pacjent cierpi na choroby takie jak cukrzyca, choroby nowotworowe, układu nerwowego, naczyń krwionośnych, reumatyczne czy zapalne jelit. Jest to niezwykle ważne, ponieważ może mieć znaczący wpływ na diagnozę. Warto poinformować lekarza, jeżeli w rodzinie pacjenta występowały przypadki zachorowań na jaskrę, zaćmę lub choroby nerwu wzrokowego.

Podczas wizyty u okulisty przeprowadza się zazwyczaj badanie ostrości wzroku, badanie pola widzenia oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Czasami przeprowadza się również badanie przedniego i tylnego odcinka oka.

Badanie wzroku – badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku jest podstawowym badaniem, dzięki któremu określa się ewentualną wadę wzroku. Zazwyczaj przeprowadza się badanie ostrości wzroku do bliży i do dali, jednak czasami zaleca się również badanie ostrości wzroku do innych, konkretnych odległości. Podczas badania pacjent odczytuje z tablic optotypy, które mają coraz mniejszy rozmiar. Jeżeli pacjent ma obniżoną ostrość wzroku konieczne jest dobranie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych.

Badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o diagnostykę jaskry, chorób nerwu wzrokowego, chorób siatkówki oraz układu nerwowego. Badanie pola widzenia jest nazywane również perymetrią i jest przeprowadzane za pomocą specjalnego aparatu. Podczas badania pacjent opiera czoło oraz podbródek o specjalne podpórki. Na wprost badanego oka znajduje się punkt, w który pacjent musi patrzeć przez całe badanie. Następnie w innych miejscach pokazywany jest punkt świetlny, a zadaniem pacjenta jest sygnalizowanie, gdy ten punkt jest widziany. W ten sposób dla każdego oka wykonuje się tak zwaną mapę pola widzenia, na której widoczne są ewentualne ubytki w polu widzenia. Czasami stosuje się tak zwaną kampimetrię, czyli badanie, które umożliwia dokładne zlokalizowanie i określenie wielkości ubytków w środkowej części pola widzenia.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest niezwykle ważny, zwłaszcza u osób, u których zachodzi podejrzenie uszkodzenia nerwu wzrokowego lub jaskry. Pomiar odbywa się za pomocą tonometru. Aparat ten mierzy odkształcenie rogówki pojawiające się na skutek bodźca. Badanie przeprowadza się metodą kontaktową, w trakcie której urządzenie dotyka gałki ocznej, lub bezkontaktową. W przypadku tej drugiej metody bodźcem jest podmuch powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj