Badanie przedniego odcinka oka
fot. elements.envato.com

Badanie przedniego odcinka oka pozwala na ocenę stanu rogówki, tęczówki, soczewki oraz komory przedniej. Badanie przedniego odcinka oka wykonywane jest za pomocą tak zwanej lampy szczelinowej. Jest całkowicie nieinwazyjne, a pozwala na wykrycie większości chorób przedniego odcinka oka.

Kiedy wykonuje się badanie przedniego odcinka oka?

Istnieje wiele wskazań do wykonania badania przedniego odcinka oka. Jednym ze wskazań są choroby rogówki, czyli najczęściej zapalenia wywołane przez wirusy, bakterie oraz grzyby. Zmiany rogówki obserwuje się jako punktowe ubytki nabłonka, zapalne nacieki oraz wrzody rogówki. Badanie lampą szczelinową wykonuje się również w przypadku chorób tęczówki i ciałka rzęskowego. Zapalenie tych części oka objawia się zwykle silnym bólem oka, światłowstrętem, zaczerwienieniem, łzawieniem, a nawet spadkiem ostrości wzroku. Jeśli zapalenie występuje przez dłuższy czas, może mu nie towarzyszyć ból oka, a jedynie delikatny spadek ostrości wzroku. Co ciekawe, zapalenie przedniego odcinka oka bardzo często występuje razem z innymi przypadłościami, takimi jak zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa oraz sarkoidoza. Badanie przedniego odcinka siatkówki wykonuje się również w przypadku chorób soczewki, na przykład zaćmy.

Badanie przedniego odcinka oka wykonuje się również przed zabiegami przeprowadzanymi na rogówce. Takie badania mają na celu na przykład pomiar grubości rogówki. W przypadku operacji wszczepienia implantu, badanie lampą szczelinową pozwala na ocenę położenia implantu. Poza tym badanie takie pozwala na kontrolę wyników zabiegów laserowych i innych zabiegów wykonywanych na przykład w leczeniu jaskry.

Jak przygotować się do badania?

Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, jednak lepiej nie przyjeżdżać na nie samochodem. Jest to spowodowane tym, że podczas badania zakrapla się oczy środkiem poszerzającym źrenice, co może być przyczyną nieostrego widzenia. Taki stan może się utrzymywać nawet do kilku dni. Poza tym po badaniu przedniego odcinka oka może wystąpić nadwrażliwość na światło, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne.

Jak przebiega badanie przedniego odcinka oka?

W trakcie badania głowa pacjenta jest oparta na podpórce przed aparatem szczelinowym. Podczas badania bardzo ważne jest, żeby nie poruszać głową i patrzeć na wyznaczony punkt. Gdy głowa pacjenta jest już usztywniona na podpórkach podtrzymujących brodę i czoło, lekarz nastawia źródło światła i kieruje je na oko badanej osoby. Dzięki temu, że źródło światła jest sprzężone z układem optycznym lekarz może oglądać poszczególne części oka. Badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

Badanie poszczególnych części oka wygląda nieco inaczej. Podczas badania rogówki ocenia się jej gładkość, wypukłość, przejrzystość oraz stan nabłonka. Czasami do badania wykorzystuje się próbę fluoresceinową, która pozwala na dokładną ocenę uszkodzeń nabłonka. Badanie komory przedniej jest wykonywane w oświetleniu bocznym i ma na celu zbadanie głębokości komory. Poza tym możliwa jest kontrola przejrzystości płynu, który wypełnia komorę przednią. W celu zbadania soczewki zawsze konieczna jest aplikacja leku rozszerzającego źrenice.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania przedniego odcinka oka?

Badanie to jest rutynowym badaniem okulistycznym i nie ma konkretnych przeciwwskazań do jego wykonania. Można je wykonać u pacjentów w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Po badaniu na ogół nie występują żadne komplikacje, możliwe jest jedynie, że pacjent będzie odczuwał chwilowe olśnienie, co jest spowodowane bardzo silnym światłem lampy szczelinowej. U osób cierpiących na jaskrę niemożliwe jest podanie leków rozszerzających źrenice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj