Badanie nasienia jest podstawowym badaniem, które przeprowadza się jeżeli zajdzie podejrzenie, że mężczyzna jest bezpłodny. Badanie to umożliwia opisanie parametrów nasienia, które mają wpływ na płodność. Bada się między innymi wygląd ejakulatu, lepkość, czas upłynnienia, pH, objętość, liczbę plemników na 1 ml nasienia, stopień zgrupowania plemników oraz odsetek ruchliwych, żywych plemników. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie rozszerzonego badania, podczas którego określa się budowę plemników, rodzaj ewentualnych wad budowy oraz odsetek plemników, które są zbudowane prawidłowo.

Na czym polega badanie nasienia?

Badanie nasienia polega na analizie próbki nasienia, którą pacjent uzyskuje w wyniku masturbacji. Większość klinik leczenia niepłodności gwarantuje możliwość oddania spermy na miejscu. Czasami spermę pacjent może dostarczyć w sterylnym pojemniku, jednak czas od uzyskania spermy do oddania jej do badanie nie może przekroczyć 30 minut. Co więcej, w trakcie transportu nasienie musi być przechowywane w temperaturze jak najbardziej zbliżonej do temperatury ciała. Z tego względu wygodniejsze jest oddanie spermy na miejscu. Poza tym, można mieć wtedy pewność, że podczas transportu nasienie nie zmieni swoich właściwości i nie przestanie nadawać się do badania. Zazwyczaj laboratoria dają możliwość pobrania nasienia w domu pacjenta jedynie w przypadkach, gdy badany mężczyzna ma problemy z oddaniem spermy w przeznaczonym do tego celu pokoju w pobliżu laboratorium.

W trakcie analizy nasienia najpierw zwraca się uwagę na czas upłynnienia, wygląd, lepkość oraz pH próbki. Następnie przeprowadza się analizę mikroskopową, która powinna zostać przeprowadzona nie później niż godzinę po oddaniu nasienia.

Jak przygotować się do badania i jak pobrać spermę?

Odpowiednie przygotowanie i sposób oddania spermy są niezwykle ważne, ponieważ wyniki badania pozostaną w pełni wiarygodne jedynie przy zachowaniu kilku podstawowych zasad. Przez 2 – 7 dni przed oddaniem spermy do badania mężczyzna musi zachować abstynencję seksualną, w tym czasie nie może się również masturbować. Żeby badanie było w pełni wiarygodne należy je wykonać przynajmniej dwukrotnie. Przerwa między kolejnymi badaniami powinna wynosić od 2 do 3 tygodni. Przy drugim badaniu należy zachować dokładnie taki sam czas abstynencji, aby porównanie było miarodajne.

Nasienie musi być pobrane w odpowiedni sposób, aby wynik był miarodajny. Przede wszystkim, przed pobraniem spermy należy oddać mocz, a następnie dokładnie umyć narządy płciowe przy użyciu wody i osuszyć je jednorazowym ręcznikiem papierowym. Nasienie należy oddać do sterylnego pojemnika, takiego w jakim oddaje się do badania mocz. Co istotne, pojemnik powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej, ponieważ jego temperatura nie może być niższa niż 20 ani wyższa niż 37 stopni Celsjusza. W niektórych klinikach zajmujących się leczeniem niepłodności, istnieje możliwość pobrania nasienia do badania podczas stosunku płciowego. Jest to możliwe dzięki specjalnym prezerwatywom, które nie zawierają substancji uszkadzających plemniki. Bardzo ważne jest to, że w pojemniku musi znaleźć się całe nasienie, a jeżeli tak się nie stanie, koniecznie trzeba poinformować o tym personel medyczny. Nie ma minimalnej objętości nasienia jaka musi zostać oddana do badania, ważne jest jedynie żeby było to całe nasienie uzyskane podczas masturbacji. Jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, należy o tym poinformować lekarza, ponieważ może mieć to wpływ na parametry nasienia. Czasami pojawia się pytanie, czy przed badaniem należy się jakoś specjalnie odżywiać lub przyjmować większą ilość płynów. Nie ma potrzeby zmieniania diety przed badaniem, jednak na kilka dni przed oddaniem nasienia należy powstrzymać się od palenia oraz picia alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj