biopsja
biopsja (fot. shutterstock.com)

Biopsja w stomatologii polega na pobraniu materiału tkankowego z miejsc w jamie ustnej, w których pojawiły się zmiany.

Badania biopsyjne stosuje się w wielu dziedzinach medycyny. Z grubsza polega ono na pobraniu materiału tkankowego z danego obszaru i poddaniu go badaniom histopatologicznym. W stomatologii biopsja również ma swoje zastosowanie. Z wnętrza jamy ustnej pobiera się próbkę materiału z obszaru, który jest chorobowo zmieniony, to znaczy pojawiły się na nim torbiele, zmiany o charakterze nowotworowym itd. Obserwacje laboratoryjne pobranych tkanek pozwalają ustalić, co to za rodzaj zmian i na ile są one niebezpieczne.

Wskazania do badania biopsyjnego jamy ustnej

Badanie biopsyjne w stomatologii ma charakter diagnostyczny. Kieruje się na nie pacjentów, u których wykryto nowotwór, zarówno łagodny, jak i złośliwy, zaobserwowano zmiany o charakterze torbieli lub same torbiele lub guzki, pacjentów chorujących na kiłę, gruźlicę, z dysplazją włóknistą, zmagających się ze zmianami zanikowymi lub promienicą.

Przebieg badania biopsyjnego w stomatologii

Badanie biopsyjne wykonuje się za pomocą igły, dlatego stosuje się do niego znieczulenie miejscowe. Dzieci zwykle dostają znieczulenie ogólne. Jeszcze przed badaniem lekarz przeprowadza wywiad, w czasie którego pacjent musi poinformować go o wszelkich problemach z gardłem, krtanią, innych chorobach oraz ewentualnie o skazie krwotocznej. Jama ustna tuż przed biopsją jest dezynfekowana. Następnie za pomocą igły pobiera się materiał tkankowy – w zależności od tego, gdzie znajduje się zmiana – z dziąsła, zębów czy szczęki. W stomatologii stosuje się zarówno biopsję cienkoigłową, jeśli zmiany zajęły tkanki miękkie, jak i biopsję wiertarkową, jeśli pobrany materiał ma pochodzić z kości. Bywa, że biopsja ma od razu charakter leczniczy, nie tylko diagnostyczny. Dzieje się tak w przypadkach, gdy zmiany nie są nowotworami i można podczas badania nie tylko pobrać fragment do dalszych obserwacji, lecz od razu wyciąć całość. Pobrany materiał trafia do laboratorium, gdzie jest poddawany dalszemu oglądowi.

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię