fot. elements.envato.com

Nasza skóra jest jednym z ważniejszych organów, jest też największa, jeśli weźmiemy pod uwagę powierzchnię jaką zajmuje. Bardzo ważna jest znajomość własnej skóry (badanie skóry), pozwala nam ono na wczesne wykrycie wszelkich pojawiających się na niej zmian. Wczesne wykrycie zmian skórnych i udanie się do lekarza może zwiększyć szanse na wyleczenie i szybszy powrót do zdrowia. Niektóre choroby skóry takie jak czerniak czy grzybica  lepiej zacząć leczyć we wczesnym stadium.

Każdy z nas może zaobserwować na swojej skórze liczne pieprzyki i znamiona. Większość z nich jest niegroźnych i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak zauważymy jakiekolwiek zmiany w dotychczasowym wyglądzie skóry (np. naszych pieprzyków) warto zgłosić się z tym problemem do lekarza i zrobić tak zwany przegląd skóry i poddać się dermatoskopii.

Czym jest dermatoskopia?

Dermatoskopia (mikroskopia powierzchni skóry), jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która stosowana jest do oceny przez lekarza zmian skórnych. Metoda ta pozwala na stwierdzenie przez lekarza podczas badania przy pomocy dermoskopu, czy dana barwnikowa zmiana skórna jest groźna  czy też nie. Do takiego stwierdzenia nie ma potrzeby pobierania wycinków tkankowych. Samo badanie przy pomocy dermoskopu trwa zaledwie kilka minut.

Jak przebiega dermatoskopia?

Badanie wykonuje lekarz dermatolog w swoim gabinecie przy użyciu dermoskopu. Jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Dermatoskop jest rodzajem mikroskopu, który poprzez przyłożenie go do skóry, pozwala lekarzowi ocenić jej stan. Urządzenie to daje obraz skóry powiększony dziesięciokrotnie. Aby uzyskać jak najlepszy obraz,  w celu wyeliminowania refleksów świetlnych, lekarz przed przystąpieniem do badania, nakłada w miejscu badania, cienką warstwę olejku immersyjnego. Następnie lekarz przykłada do powierzchni skóry aparat i dokonuje oceny znamion skórnych. Dermatoskop jest to rodzaj lupy (10 -20 razy powiększającej), połączonej z wystandaryzowanym źródłem światła, co daje lekarzowi obraz pozwalający na precyzyjną ocenę stanu skóry pacjenta. Badanie to ma wiele zastosowań, jednak głównym jego zadaniem jest diagnozowanie czerniaka skóry. Chory otrzymuje wynik badania w formie opisowej. Ze strony badanego dermatoskopia nie wymaga specjalnego przygotowania do badania. Nie trzeba wykonywać żadnych badań laboratoryjnych. Nie ma żadnych zaleceń dotyczących zachowania pacjenta po badaniu dermoskopem. Nie stwierdzono też żadnych powikłań po badaniu.

O czy, powiadomić lekarza przed przystąpieniem do badania?

Dermatologa, który będzie wykonywał nam badanie skóry powinniśmy poinformować o tym:

  • które, z występujących u nas zmian skórnych, budzą nasz niepokój
  • jak długo występuje dana zmiana skórna
  • w jakim tempie powiększa się badane znamię
  • o zmianie jej barwy od momentu jej pojawienia się
  • o bolesności tego miejsca
  • o ewentualnym świądzie skóry
  • o sączeniu lub podkrwawieniu zmiany skórnej
  • o tym, czy w najbliższej rodzinie odnotowano wystąpienie czerniaka

Kto powinien poddać się badaniu dermatoskopii?

Dermatoskopii powinni poddawać się:

  • pacjenci z tak zwanej grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry
  • osoby mające liczne zmiany barwnikowe (o różnych kształtach, wielkości i zabarwieniu)
  • osoby o jasnej karnacji skóry (jasny kolor skóry, włosów i oczu)
  • osoby posiadające liczne piegi
  • osoby, które mają skłonność do oparzeń słonecznych i trudno się opalają
  • osoby korzystające z solarium, lubiące się opalać lub nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj