fot. elements.envato.com

Amnioskopia jest badaniem medycznym pozwalającym lekarzowi na ocenę stanu błon płodowych oraz barwę i ilość płynu owodniowego. Samo badanie polega na ocenie wzrokowej dolnego bieguna pęcherza płodowego dokonywanego przy pomocy wziernika nazywanego amnioskopem. Sam wziernik wprowadzany jest przez pochwę do szyjki macicy.

Amnioskopia – ocena wód płodowych

Za prawidłową barwę wód płodowych przyjmuje się barwę przejrzystą lub mleczną. Żółte wody płodowe występują wtedy, gdy ma miejsce konflikt serologiczny RhD. Stwierdzenie zielonych wód płodowych, stanowi podstawę do założenia prawdopodobieństwa zagrożenia płodu, zespołem aspiracji smółki. Pomarańczowy płyn owodniowy sugeruje wystąpienie choroby hemolitycznej płodu. Brunatny kolor płynu owodniowego świadczy o wewnątrzmacicznym obumarciu płodu. Jeśli występuje zjawisko niewydolności łożyska może wystąpić brak wód płodowych lub ich ewidentne zmniejszenie. Natomiast, duża ilość mazi płodowej w wodach płodowych, najczęściej jest świadectwem dojrzałości płodu.

Jakie są wskazania do wykonania badania amnioskopii?

  • ciąża po terminie wyznaczonego porodu (ciąża przeterminowana)
  • nadciśnienie tętnicze u ciężarnej (indukowane ciążą)
  • obciążony wywiad położniczy
  • choroby nerek u ciężarnej
  • hipotrofia wewnątrzmaciczna płodu
  • cukrzyca stwierdzona u ciężarnej
  • niewydolność łożyska
  • niektóre sytuacje położnicze w pierwszym okresie porodu

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania amnioskopii?

  • stwierdzony stan zapalny pochwy
  • poprzeczne ułożenie płodu
  • łożysko przodujące
  • ciąża poniżej 37 tygodnia
  • brak pęcherza płodowego
  • brak rozwarcia ujścia szyjki macicy

Przed wykonaniem badania amnioskopii lekarza należy bezwzględnie poinformować o skłonności do krwawień (skazie krwotocznej), krwawieniu z dróg rodnych lub odpłynięciu płynu owodniowego. Lekarz, przed przystąpieniem do badania amnioskopii, powinien przeprowadzić badanie położnicze, zapoznać się z wynikami rozmazu mikrobiologicznego z pochwy oraz powinien mieć pewność, że płód jest dojrzały. Brak jest specjalnych zaleceń dla ciężarnych kobiet do stosowania po wykonaniu badania amnioskopii. Jednak, bardzo rzadko, mogą wystąpić powikłania po wykonaniu tego badania, w postaci odpłynięcia płynu owodniowego i możliwości wystąpienia krwawienia.

Amnioskopia: jak przebiega badanie

Samo badanie trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, jest jednak poprzedzone wcześniejszymi badaniami położniczymi. Wykonanie badania może być okresowo wstrzymane z powodu wystąpienia stanu zapalnego pochwy, aż do czasu ustąpienia objawów chorobowych. Płód powinien być dojrzały tzn. w okresie ciąży donoszonej (po 37 tygodniu ciąży). Badanie amnioskopii wykonuje się w sytuacjach, gdy zachodzi obawa o bezpieczeństwo płodu.

Badanie amnioskopii wykonywane jest na fotelu ginekologicznym (w niektórych przypadkach może być wykonane na łóżku szpitalnym). Po ułożeniu ciężarnej na fotelu ginekologicznym, lekarz zakłada pacjentce wzierniki pochwowe , uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy, następnie wprowadza rurkę amnioskopową z obturatorem do kanału szyjki macicy. Po ustaleniu pozycji amnioskopu, lekarz wyjmuje obturator i wprowadza źródło światła do amnioskopu. Wielkość stosowanego amnioskopu zależy od stopnia rozwarcia kanału szyjki macicy, a to wpływa na pole widzenia. Wynik badania przekazywany jest pacjentce w formie ustnej lub pisemnej w zależności od potrzeb.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj