Alergia na leki to niewłaściwa reakcja układu immunologicznego małego człowieka na podany środek farmakologiczny. Organizm rozpoznaje go jako obcą i niebezpieczną substancję i dąży do jej wydalenia z ustroju. Nie ma tu znaczenia sposób podania – dożylnie, domięśniowo czy doustnie, nieważna jest również forma – np. syrop czy tabletka. Organizm dziecka uważa, że przed tą konkretną substancją musi się bronić.

W czasie pierwszej styczności z lekiem organizm dziecka zapoznaje się z nim i jeśli rozpozna go jako zagrożenie, rozpoczyna wytwarzanie przeciwko niemu przeciwciał. Te z kolei prowokują kolejne komórki do niszczenia „intruza”. Konsekwencją są objawy alergii. W skrajnych przypadkach nadwrażliwość taka może stworzyć sytuację bezpośredniego zagrożenia dla życia.

Jakie leki najczęściej powodują występowanie reakcji alergicznych?

  • Antybiotyki, które zawierają sulfonamidy (np. Bioseptol),
  • Antybiotyki, głównie te zaliczane do grupy penicylin (amoksycylina, penicylina),
  • Leki przeciwpadaczkowe,
  • Aspiryna oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (u dzieci podawany przy gorączce ibuprofen może powodować reakcje alergiczne),
  • Leki określane mianem „biologicznych”, podawane są w przypadku chorób autoimmunologicznych,
  • Leki, które podaje się w terapiach leczenia schorzeń nowotworowych.

Powszechność alergii na leki

Alergiczna reakcja na podawane leki nie jest najczęstszym z niepożądanych objawów, jakie mogą zostać wywołane przez preparaty farmakologiczne. To zaledwie od 3 do 10% wszystkich skutków ubocznych tego rodzaju leczenia. Jednak u osób dorosłych właśnie alergia na leki najczęściej doprowadza do systemowej reakcji anafilaktycznej. U dzieci znajduje się na drugiej pozycji, zaraz po alergiach pokarmowych.

Jak objawia się alergia na leki u dzieci?

Reakcje uczuleniowe na podawane leki, u dzieci możemy odpowiednio podzielić na:

1. Objawy natychmiastowe (pojawiają się w ciągu kilku-kilkunastu minut od chwili przyjęcia leków):

  • Uogólnione swędzenie skóry,
  • Problemy z oddychaniem,
  • Symptomy w obrębie skóry – pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, zaczerwienienie, wysypka,
  • Gorączka,
  • Nagłe wymioty,
  • Płytki i skrócony oddech,
  • Łzawienie oczu,
  • Wyciek wodnistej wydzieliny z nosa,
  • Anafilaksja – jest to sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia. Najcięższą formą jest wstrząs anafilaktyczny, który przebiega ze wzrostem ciśnienia krwi, oraz utratą przytomności.

2. Objawy opóźnione (występują po upływie kilku godzin, dni lub nawet tygodni od przyjęcia leku):

  • Wysypka krostkowa,
  • Wysypka plamisto-grudkowa,
  • Zapalenie naczyń skóry,
  • Toksyczna epidermoliza, czyli oddzielenie się naskórka oraz błon śluzowych,
  • Zespół DRESS — Rumieniowo-krostkowa wysypka, powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk skory, podwyższona ilość granulocytów kwasochłonnych (eozynofilii).

Postępowanie, gdy u dziecka wystąpi alergia spowodowana lekami

W sytuacji, gdy u dziecka pojawią się objawy alergii na leki, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Możesz udać się bezpośrednio na wizytę lub wezwać go do domu. Do czasu aż lekarz nie zbada dziecka, nie podajemy dalej uczulającego leku.

Jeśli obserwujesz u dziecka ciężkie objawy uczuleniowe, pojawiają się trudności w oddychaniu – koniecznie wezwij karetkę pogotowia.

Alergia na leki u dziecka – rozpoznanie

Podstawą rozpoznania i podejrzenia alergii na leki u dziecka jest skrupulatny wywiad lekarski. Warto zabrać ze sobą na wizytę wszelkie preparaty, jakie dziecko przyjmuje, również te, które naszym zdaniem spowodowały reakcję nadwrażliwości. Jeśli wykonaliśmy fotografię zmian na skórze, warto również zabrać ją ze sobą. Podejrzewa się, że diagnozowane jest zdecydowanie więcej przypadków uczuleń na leki, niż jest ich w rzeczywistości.

Po przeprowadzeniu wywiadu i dokładnym zbadaniu dziecka lekarz – alergolog może zalecić kolejne badania. Można wykonać testy skórne oraz badania z krwi.

Leczenie uczulenia na leki u dzieci

Jeśli środki farmakologiczne spowodują u Twojego dziecka reakcję alergiczną, nie należy więcej podawać danego preparatu. Gdy dojdzie do pojawienia się objawów mogących zagrażać życiu, należy zaaplikować dziecku lek przeciwhistaminowy lub glikokortykosteroid, który lekarz zapisał w czasie wizyty. W sytuacji pojawienia się problemów z oddychaniem koniecznie należy jak najszybciej wezwać pomoc. Jeśli nasz adrenalinę przepisaną przez lekarza możesz ją podać dziecku.

W sytuacji, gdy u naszej pociechy dojdzie do nadwrażliwości na lek, który jest niezbędny z medycznego punktu widzenia, można zastąpić go innym lub zastosować odczulanie. Procedura odbywa się w szpitalu, gdyż istnieje znaczne zagrożenie dla dziecka. Pod kontrolą lekarza otrzymuje stopniowo, coraz większe dawki leku, aż do osiągnięcia oczekiwanej ilości. Jeśli w czasie pobytu w placówce medycznej nie dojdzie do pojawienia się objawów alergii, kontynuacja leczenia może mieć miejsce w domu.

Uczulenie na leki – unikanie reakcji alergicznej

1. Nie podawaj więcej dziecku leku, na który było uczulone i dopilnuj, aby nie otrzymało go w szpitalu, dziecko również powinno wiedzieć, co je uczula.

2. Informacja, że dziecko jest uczulone na dany lek, powinna zostać dostarczona do szkoły, przedszkola, nawet koledzy mogą wiedzieć, że jest alergikiem.

3. Zawsze informuj personel medyczny, że u dziecka występowała reakcja alergiczna na lek.

4. Można założyć dziecku na rękę opaskę z informacją o alergii lub pilnować, aby miało taką informację ze sobą w inny sposób. Ważna będzie nazwa leku.

5. Jeśli u dziecka miał miejsce napad anafilaksji po zastosowaniu leku, to zawsze w jego zasięgu powinna pozostawać ampułkostrzykawka z adrenaliną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj