Aldolaza to enzym, który występuje w wątrobie, nerkach, mięśniach szkieletowych, a także krwinkach czerwonych i sercu. Badanie poziomu tego hormonu jest przydatne w diagnostyce wielu chorób, takich jak na przykład choroby wątroby czy mięśni. Oznaczenie stężenia aldolazy wykonuje się również w monitorowaniu przebiegu i efektów leczenia niektórych chorób. Badanie trwa zaledwie kilka minut i polega na pobraniu próbki krwi pacjenta, która poddawana jest analizie w laboratorium.

Kiedy przeprowadza się badanie stężenia aldolazy?

Oznaczenie stężenia aldolazy jest zalecane u pacjentów, u których podejrzewa się nieprawidłowości w działaniu wątroby, a także choroby mięśni. Jedną z chorób mięśni, która jest diagnozowana między innymi poprzez badanie poziomu aldolazy jest dystrofia mięśniowa, czyli choroba powodująca zmiany w tkance łącznej oraz włóknach mięśniowych.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia badania poziomu aldolazy?

Ze względu na to, że badanie polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi, nie zaleca się przeprowadzania go u pacjentów cierpiących na skazę krwotoczną, która może się objawiać nadmiernym krwawieniem, które trudno jest zatamować. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania są również krwiaki oraz występujące na skórze stany zapalne. Badania nie powinno się przeprowadzać także w przypadku innych rodzajów zakażeń. Badania nie przeprowadza się u pacjentów, u których często występują zawroty głowy oraz omdlenia.

Aldolaza – jak się przygotować do badania?

Przed pobraniem krwi do oznaczenia poziomu aldolazy pacjent musi być na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć najpóźniej osiem godzin przed planowanym pobraniem krwi. Poza tym, nie można spożywać płynów, które mogłyby wpłynąć na wynik. Dopuszcza się spożycie niewielkiej ilości wody. Podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować lekarza, który zleca badanie o wszystkich przyjmowanych lekach. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić zaprzestanie przyjmowania leków na jakiś czas przed wykonaniem badania. Dodatkowo, należy powiedzieć lekarzowi o przewlekłych chorobach oraz o przebytych schorzeniach, operacjach oraz zabiegach. Oprócz tego do badania nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać.

Aldolaza – na czym polega oznaczenie poziomu?

Poziom aldolazy oznacza się na podstawie próbki krwi pacjenta. Krew pobierana jest zazwyczaj z żyły łokciowej. Przed wykonaniem wkłucia, skórę dokładnie dezynfekuje się za pomocą wacika nasączonego alkoholem lub specjalnym środkiem odkażającym. Jeżeli badanie jest przeprowadzane u małych dzieci, zwykle używa się tak zwanego lancetu, czyli bardzo ostrego narzędzia, którym delikatnie nacina się skórę pacjenta, po czym krew pobiera się do przeznaczonej do tego celu próbówki. Podczas badania pacjent może odczuwać krótkotrwały ból i pieczenie, które jest związane z wkłuciem igły. Wszelkie dolegliwości znikają po wykonaniu wkłucia i pobraniu krwi. Po badaniu na skórze może pojawić się niewielki siniak, który znika samoistnie po pewnym czasie.

Jakie są normy poziomu aldolazy we krwi?

Odpowiedni poziom aldolazy jest różny u pacjentów w różnym wieku oraz o różnej płci. Za prawidłowy poziom aldolazy uznaje się wynik zawierający się pomiędzy 1,0 a 7,5 U/l. Podwyższony poziom aldolazy może świadczyć o różnych nieprawidłowościach, między innymi o przebytym zawale serca, cukrzycy, zaniku mięśni, żółtaczce, nowotworze wątroby, chorobach wątroby, dystrofii mięśniowej, nowotworze trzustki oraz zapaleniu mięśni. Poziom aldolazy może być wyższy również po wzmożonym wysiłku fizycznym. Po otrzymaniu wyniku badania należy udać się do lekarza, który zinterpretuje wynik w oparciu o wywiad lekarski oraz wyniki innych badań i zaleci ewentualne leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj