Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest niezbędna. Powstał nawet przepis prawa, w kodeksie karnym art. 162., który mówi „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”. Jak więc udzielić pierwszej pomocy? Przeczytaj ten poradnik.

Jak udzielać pierwszej pomocy?

Gdy jesteś świadkiem jakiegoś wypadku lub widzisz osobę, która potrzebuje pomocy bądź nie reaguje musisz odpowiednio się zachować. Twoim zadaniem jest utrzymanie przy życiu osoby poszkodowanej do momentu przyjazdu karetki. Oto kolejne kroki, jakie należy poczynić w takiej sytuacji.

Na początku sprawdź, czy miejsce wypadku, poszkodowani świadkowie i ty jesteście bezpieczni.

Następnie podejdź do osoby poszkodowanej, i głośno zapytaj „Czy wszystko w porządku?”. Możesz też delikatnie potrząsać poszkodowanego. Gdy reaguje sprawdź dokładnie jego stan, zapytaj co się stało, jak się czuje i obejrzyj go. Następnie zostaw go w takiej pozycji, w jakiej został zastany poszkodowany i zadzwoń po karetkę. Do czasu przyjazdu karetki nawiązuj kontakt z poszkodowanym i oceniaj jego stan.

Zobacz także: Pierwsza pomoc – wypadek drogowy, komunikacyjny – jak pomóc dziecku?

Gdy poszkodowany nic nie mówi, nie odpowiada na pytania i nie możesz nawiązać z nim kontaktu zawołaj kogoś po pomoc, aby zadzwonił po lekarza. Następnie delikatnie połóż go na plecach, uważając i przytrzymując głowę. Złap poszkodowanego za czoło i drugą ręką za żuchwę, następnie odchyl jego głowę do tylu, żuchwę w kierunku góry (by udrożnić drogi oddechowe) i rozchyl mu usta. Gdy masz pewność, ze drogi oddechowe są drożne sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Możesz nasłuchiwać go przy ustach, obserwować ruchy klatki piersiowej lub starać się wyczuć powietrze z jego ust na swoich policzkach. Jeżeli masz wątpliwości, czy oddycha prawidłowo postępuj tak, jakby miał nieprawidłowy oddech.

Jeżeli poszkodowany oddycha prawidłowo to ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwij pomoc lub kogoś o to poproś. Na bieżąco monitoruj jego stan.

Gdy oddech nie jest prawidłowy należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc gdy nie ma nikogo w pobliżu. Jeżeli jednak ktoś jest, to zawołaj go i zlecić mu wezwanie pomocy. W czasie do przyjazdu pogotowia zrób poszkodowanemu sztuczne oddychanie.

Uklęknij koło niego, ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej, i połóż na nią drugą rękę tak, aby palce się splatały. Pochyl się nad poszkodowanym i wyprostuj ramiona. Mają być prostopadle do mostka. Głębokość uciśnięcia ma wynosić około 4 – 5 cm. Po każdym ucisku wracając do pozycji wejściowej wolnej opuszczaj dłonie i nie odrywaj ich od mostka. Częstotliwość uścisków na klatkę to około 100 uciśnięć na minutę. Po 30 uciskach udrożnij drogi oddechowe u poszkodowanego i palcami jednej ręki zaciśnij mu skrzydełka nosa, drugą umieść na czole i odchyl lekko głowę do tyłu. Weź wdech jak zwykle i dotknij szczelnie ustami jego ust, aby nie uciekało powietrze. W czasie jednej sekundy wdmuchuj powietrze do ust poszkodowanego. Obserwuj wtedy klatkę piersiową, czy się podnosi. Jeżeli tak, wykonujesz czynność prawidłowo. Teraz obserwuj, jak klatka opada i ponownie przez sekundę wdmuchuj powietrze do ust. Następnie powróć do uciśnięć klatki piersiowej.

Pamiętaj, że zaczynasz od 30 uścisków, 2 wdechów powietrza i powtarzaj tę czynność cały czas w kółko. To znaczy 30 uciśnięć, 2 wdechy, 30 uciśnięć, 2 wdechy  itd. Gdy poszkodowany zaczyna sam oddychać możesz zaprzestać resuscytacji.

Sztuczne oddychanie kontynuuj do czasu przyjazdu pogotowia. Gdy jesteś zmęczony poproś kogoś o zastąpienie.

Czytaj również: Reanimacja małego dziecka – pierwsza pomoc, która ratuje życie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj