4 tydzień ciąży jest okresem szczególnego wyczekiwania. Jeśli zaszłaś w ciążę jest jeszcze za wcześnie by to potwierdzić. Jeśli natomiast nie doszło do zapłodnienia, w tym tygodniu wchodzisz w okres bezpłodny, a kolejne odliczanie musisz zacząć od następnego cyklu. Tylko wykonywanymi w laboratoriach specjalistycznymi testami z krwi jesteś w stanie na tym etapie potwierdzić czy doszło do zapłodnienia. Stosując  standardowe metody, takie jak dostępne w aptece testy ciążowe, z odpowiedzią musisz poczekać jeszcze do 5 tygodnia.

4 tydzień ciąży: co się dzieje w twoim organizmie?

Blastocycta, która powstała z zapłodnionej komórki jajowej, zagnieździła się już w macicy i przekształca się w zarodek. Zarodek tworzą na początku trzy warstwy komórek, tj. wewnętrzna, zewnętrzna i środkowa warstwa, różnicujące się w późniejszym etapie na trzy różne typy tkanek budujące ciało maluszka. Z warstwy wewnętrznej, zwanej endodermą, utworzone zostaną układ pokarmowy, trzustka, płuca i wątroba. Z warstwy środkowej, zwanej mezodermą, powstaną nerki, naczynia krwionośne i serce, oraz szkielet i mięśnie. Warstwa zewnętrzna komórek, zwana ektodermą, przekształci się w komórki skóry, układ nerwowy, włosy, soczewki oka i szkliwo zębów. W tym tygodniu komórki tych trzech warstw będą przemieszczać się by osiągnąć swoje właściwe położenie do dalszego rozwoju i zostanie wyznaczona głowa na szczycie zarodka.

4 tydzień ciąży: jakie zmiany hormonalne występują w twoim organizmie?

Rozwijająca się blastocysta, a później zarodek wydzielają duże ilości hormonu ciążowego – ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej HCG. Poziom tego hormonu z dnia na dzień wzrasta, aż do poziomu wykrywalnego przez standardowy test ciążowy. Wzrost ilości hormonu HCG we krwi na tym etapie może dawać objawy charakterystyczne dla ciąży jak mdłości, wrażliwość na zapachy czy obrzmienie piersi, jednak nie wszystkie kobiety takie objawy u siebie obserwują. W twoim organizmie wzrasta również poziom progesteronu, dzięki czemu ciąża może się utrzymać.

4 tydzień ciąży: poranienie w 4 tygodniu ciąży

Dość duży odsetek ciąż kończy się wczesnym poranieniem. Niektóre źródła podają, że nawet połowa z poczęć. Z reguły nie jest to niczyja wina, tylko naturalna selekcja eliminująca zarodki z wadami genetycznymi, uniemożliwiającymi ich dalszy wzrost. Jeśli blastocysta nie zagnieździ się w macicy również dochodzi do samoistnego poranienia. Na tym etapie większość kobiet nie wiem, że jest w ciąży, dlatego tego typu poranienie nie jest jeszcze bolesnym przejściem. Jeśli doszło do poranienia w 4 tygodniu ciąży możesz zaobserwować drobne krwawienie i opóźnieni miesiączki w następnym cyklu. Jednak reakcja organizmu kobiety na poranienie może być indywidualna i przebiegać różnie u różnych kobiet.

Zobacz także: 5 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj