14 tydzień ciąży to początek drugiego trymestru ciąży. To również pierwszy tydzień 4 miesiąca ciąży. Twoje dziecko mierzy już 8-12 cm od głowy do krzyża i waży ok. 25 g, wielkością przypomina pomarańczę. Od tego momentu dziecko zaczyna rosnąć we własnym tempie. Jedne maluchy będą rosły szybciej, a inne wolniej. Twój lekarz prowadzący będzie Cię o tym informował przy kolejnych badaniach USG. Ty możesz już poinformować otoczenie o twoim stanie. Wiele kobiet czeka właśnie do czwartego miesiąca aby poinformować o ciąży przełożonych. Warto nie zwlekać z przekazaniem tych informacji dłużej, gdyż kobieta w ciąży ma prawo do wiele przywilejów w pracy. Między innymi nie może zostać zwolniona, pracować po godzinach i w nocy czy ma prawo wyjść na badania w czasie godzin pracy. Jeśli lekarz zaleci Ci zwolnienie lekarskie, przysługuje Ci 100 %, a nie 80% wynagrodzenia w okresie trwania zwolnienia.

14 tydzień ciąży: jak rozwija się Twoje dziecko?

14 tydzień ciąży - dziecko 3D
14 tydzień ciąży – dziecko 3D

Dziecko wyrabia odruch ssania. Wkłada do buzi paluszki, bawi się pępowino. Dziecko jest coraz bardziej ruchliwe, macha rączkami, nóżkami, fika koziołki, ma jeszcze na to dużo miejsca. Twarz dziecka zmienia się. Oczy i uszy przesuwają się w swoim właściwym kierunku. Nos i broda stają się coraz bardziej widoczne. Mogą pojawić się pierwsze brwi i rzęsy. Głowa nie jest już tak nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. W tym tygodniu na ciele twojego dziecka pojawia się meszek płodowy, zwany lanugo. Meszek twarzą drobne włoski, które porastają niemal całe ciało malucha. Lanugo pełni funkcje ochronne zatrzymując na powierzchni dziecka maź płodową.Wszystko to ma na celu utrzymanie ciepła ciała dziecka, ponieważ maluch nie ma jeszcze wytworzonej tkanki tłuszczowej, która mogła by go chronić. Lanugo zanika przed urodzeniem dziecka. Na główce dziecka mogą pojawiać się już również pierwsze włoski. Tarczyca dziecka zaczyna w tym tygodniu produkować hormony. Różnice płci pogłębiają się. U dziewczynek jajniki zstępują z brzucha do macicy, u chłopców rozwija się prostata. Można już rozpoznać płeć dziecka podczas badania USG. Większość hormonów podtrzymujących ciąże produkuje już łożysko, przejmując systematycznie te funkcje od jajników kobiety.

Co się dzieje z Twoim ciałem w 14 tygodniu ciąży?

Zaczął się drugi trymestr ciąży powinnaś zacząć czuć się coraz lepiej. Mdłości, nudności i wymioty powinny ustępować. Powinnaś czuć również przypływ energii i pozytywnych myśli. Twoja macica coraz bardziej powiększa się, jej dno wędruje coraz bardziej w górę brzucha. U niektórych kobiet można już zauważyć ciążowy brzuszek, u innych jeszcze ciężko jest dostrzec ciążowe kształty. Twoje piersi dalej rosną, ale już nie tak wrażliwe na dotyk jak w pierwszym trymestrze. Twoje dziąsła mogą zacząć krwawić przy myciu zębów, co związane jest z większym przepływem krwi. Może pojawić się również krwawienie z nosa. Coraz ciężej będzie Ci również oddychać, gdyż powiększająca się macica uciska na przeponę. Mogą pojawić się również wzdęcia, niestrawność czy zaparcia.

Czego powinnaś unikać w 14 tygodniu ciąży?

Mimo, ze dziecko nie jest już tak wrażliwe na czynniki zewnętrzne jak w pierwszym trymestrze ciąży dalej powinnaś unikać wszelkich używek, takich jak papierosy, alkohol czy narkotyki. Gimnastykuj się, staraj się być aktywna, ale nie forsuj się. Wybieraj aktywności fizyczne dla kobiet w ciąży np. pływanie, gimnastykę dla ciężarnych itp. Wieczorami odpoczywaj z nogami w górze. Nie przesiaduje przed komputerem dłużej niż 4 godziny dziennie. W raz z upływem czasu ryzyko poranienia również jest mniejsze, ale powinnaś siebie dalej uważnie obserwować. Wszelkie krwawienie czy intensywne bóle w podbrzuszu powinnaś zgłosić jak najszybciej lekarzowi. Mogą one być związane z odklejającym się łożyskiem. Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów i staraj się unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zobacz także: 15 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj