O zaparciach u dzieci mówimy, jeśli wypróżnienie następuje rzadziej niż 2 razy w tygodniu i wiąże się ze znacznym bólem i dyskomfortem, a kupka jest twarda. Niekiedy wystarczy zmiana diety, aby nasza pociecha poczuła się lepiej. Sprawdź, skąd biorą się zaparcia u dzieci, jak się objawiają i jak sobie z nimi radzić?

Jakie są przyczyny zaparć u dzieci?

1. Etiologia czynnościowa – 95% przypadków,

2. Etiologia organiczna – oznacza to, że zaparcie wywołane jest przez inne schorzenie lub zaburzenie: zespół Downa, choroby układu nerwowego i mięśniowego, mózgowe porażenie dziecięce, celiakia, alergia pokarmowa, choroba Hirshprunga.

Zaparcia pojawiają się u około 10% dzieci na świecie.

Jak objawiają się zaparcia u dzieci?

  • Dziecko wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu,
  • Stolce są twarde i obfite,
  • Brudzenie bielizny,
  • Ból w czasie korzystania z toalety,
  • Postawa retencyjna – dość częsty objaw zaparć u dzieci, dziecko zdaje się znieruchomieć, przerywa zabawę, mocno zaciska pośladki, a gdy ustąpi uczucie parcia, powraca do zabawy,
  • Dziecko może być bardziej drażliwe aż do momentu wypróżnienia się, gdy nastąpi defekacja, staje się pogodne, a później po raz kolejny narasta drażliwość,
  • U połowy dzieci przy zaparciach występuje niewielka domieszka krwi na stolcu.

Rozpoznanie

U przeważającej większości dzieci rozpoznanie może zostać postawione na podstawie badania przedmiotowego oraz wywiadu z dzieckiem lub rodzicami. W pozostałych przypadkach wykonuje się badania diagnostyczne:

  • Manometria,
  • Wlew kontrastowy do jelita grubego,
  • Badanie histologiczne bioptatu z końcowej części jelita grubego,
  • Ocena czasu pasażu znaczników – przez 3-6 dni dziecko połyka od 10 do 20 znaczników, następnie wykonuje się badanie RTG i ocenia ich rozmieszczenie.

Leczenie zaparć u dzieci

U wielu dzieci pomocne jest wprowadzenie zmian w diecie oraz wysiłku fizycznego, które spowodują ułatwienie i usprawnienie wypróżnień. Niekiedy jednak konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia:

  1. Terapia farmakologiczna – opróżnienie odbytnicy z zalegającej dużej ilości mas kałowych, stosowanie leków zapobiegających zaleganiu stolca – w tym przypadku wszystkie preparaty podajemy po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pediatrą,
  2. Terapia zabiegowa – stosowane jest zaledwie u 1% chorych, u których zaparcia są szczególnie dokuczliwe, a edukacja i farmakologia nie przynoszą zamierzonych efektów. Istnieje wiele opcji zabiegowych, które stosowane są w ostateczności. Jeśli zajdzie konieczność ich wykonania warto dokładnie omówić je z lekarzem.

Całkowite wyleczenie zaparć osiąga się u 50-90% chorych. Wszystko uzależnione jest od determinacji i motywacji małego pacjenta i jego rodziny.

Gdy leczenie zostanie zakończone, ważne jest pilnowanie, aby dieta dziecka była bogata w błonnik pokarmowy, wskazane jest spożywanie warzyw oraz owoców. Dziecko powinno również zdawać sobie sprawę, że jeśli tylko w najmniejszym stopniu zaczną powracać przykre dolegliwości, to powinno poinformować o tym rodziców. Rytm wypróżnień powinien być utrzymywany, dziecko nie powinno również zwlekać z wizytą w toalecie.

Zobacz także: Domowe sposoby na zaparcia – porady dietetyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj