Witamina C to związek chemiczny, którego ludzki organizm nie potrafi wytwarzać samodzielnie. Tymczasem powinna być w nim obecna w formie profilaktyki przed infekcjami oraz w zwiększonych dawkach przy zachorowaniu, aby wspomagać szybszy powrót do zdrowia. Najlepiej na co dzień dbać o jej odpowiednią podaż u dzieci wraz z dietą. W czasie infekcji jednak zwykle zachodzi konieczność dodatkowej suplementacji.

Organizm dziecka, jak i osoby dorosłej zdaje się nie dopuszczać do przedawkowania witaminy C. Sytuacja taka jest niezwykle trudna do osiągnięcia, a jeśli nawet do niej dojdzie, to nie musimy specjalnie przejmować się jej konsekwencjami, gdyż nadmiar tego składnika zostanie wydalony z organizmu, najczęściej z jednocześnie pojawiającą się biegunką.

Badania nad witaminą C

Witamina C jest związkiem, który ciekawi badaczy od bardzo dawna. Była ona wielokrotnie testowana pod kątem swojego wpływu na organizm człowieka. W dzisiejszych czasach badania oscylują raczej wokół oddziaływania witaminy C na ludzki i dziecięcy organizm oraz profilaktyki chorób nowotworowych.

Występowanie

Wstępowanie witaminy C jest bardzo powszechne w licznych produktach spożywczych. Powoduje to, że jej dostarczenie do organizmu w odpowiednich ilościach, nie powinno sprawiać nikomu większego problemu. Wchodzi w skład m.in. porzeczek, aroni, żurawiny, cytryny, natki pietruszki. Pomimo tak szerokiej obecności, w okresie jesienno-zimowym, gdy atakują nas liczne infekcje, taka ilość może okazać się niewystarczająca.

Warto również pamiętać, że zależnie od jakości produktów żywnościowych, wchłanialność kwasu L -askorbinowego może być ograniczona. Z tej przyczyny wielu rodziców podejmuje dodatkową suplementację tego składnika u swoich dzieci. Efekty w większości przypadków spełniają ich oczekiwania.

Kwas L- askorbinowy

Kwas L-askorbinowy, czyli forma witaminy C jest silnym, istotnym i cennym przeciwutleniaczem, który wspomaga usuwanie metali ciężkich z organizmu oraz wspiera jego walkę z licznymi wirusami, bakteriami czy innymi patogenami.

Naturalna postać witaminy C, pochodząca z warzyw oraz owoców jest dobrze przyswajana i wchłaniana przez organizm. Kwas L-askorbinowy wywołuje zakwaszenie organizmu, z tego powodu jego stosowanie w formie syntetycznej nie jest zalecane dla osób mających problemy z trawieniem – wrzody, nadżerki, gdyż większa ilość witaminy C może zwiększać ich dotkliwość.

Witamina C w formie kwasu L-askorbinowego nie jest najlepszym wyborem dla dzieci i nie jest z pewnością polecana dla najmłodszych. Przynajmniej nie w dawce powyżej 30-60 mg na dobę. Może ona bowiem prowadzić do pojawienia się uszkodzeń i podrażnień w obrębie delikatnego nabłonka układu moczowego – objaw ten ustępuje po odstawieniu substancji. Zdecydowanie bardziej bezpieczną formą dla dzieci jest askorbinian sodu, który nie powoduje takich niepożądanych dolegliwości.

Witamina C dla dzieci

Askorbinian sodu to dokładnie sól sodowa kwasu askorbinowego. Jej otrzymywanie polega na zobojętnieniu kwasu askorbinowego wodorowęglanem sodu (soda oczyszczona) lub wodorotlenkiem sodu. Naturalne zdolności naszego organizmu pozwalają na jego przemienienie już w ustroju na witaminę C.

Taka forma witaminy C zalecana jest dla osób z problemami trawiennymi oraz dla dzieci. Wynika to z kilku aspektów: neutralne pH oraz delikatnie słony smak, w związku z czym lepiej rozpuszczać go w soku z pomarańczy lub cytryny niż w wodzie, co również pozytywnie wpływa na przyswajanie. Warto jednak pamiętać, że duże dawki askorbinianu sodu mogą doprowadzić do niedoboru potasu, dlatego warto zadbać o jego właściwy poziom – dieta lub suplementacja.

Askorbinian sodu pozwala uniknąć podrażnień śluzówki układu pokarmowego. Dokładna dzienna dawka uzależniona jest od wieku oraz co jeszcze ważniejsze, wagi dziecka i wynosi od 100 do 200 mg na dobę, a przy infekcji do 300 mg. Pilnowanie podawania odpowiednich dawek u dziecka pozwoli nam na zachowanie bezpieczeństwa oraz uzyskanie skuteczności stosowania. Najlepiej podawać mniejsze dawki i ewentualnie stopniowo je zwiększać w razie potrzeby. W czasie suplementacji dziecko powinno być skrupulatnie obserwowane przez rodziców. Jeśli dojdzie do pojawienia się biegunki lub rozluźnienia stolca to należy zmniejszyć dawkę, gdyż oznacza to, że obecna nie jest przez organizm dziecka tolerowana.

Acerola

Acerola czyli wiśnia z Barbados to trzecia forma witaminy C. Świetnie sprawdza się u dzieci w okresach większego zapotrzebowania np. przy infekcji. Pochodzi z wysp Kanaryjskich oraz Ameryki Środkowej. W jednym malutkim owocu znajdujemy taka ilość witaminy C jak w 1 kilogramie cytryny. Acerola uznawana jest za owoc najbogatszy w witaminę C na świecie.

Suplementy dla dzieci

W aptekach znajdziemy liczne produkty zawierające witaminę C, które umożliwiają nam jej suplementacje u naszych dzieci. Są to różnego rodzaju pastylki, żelki, tabletki czy kropelki. Formę należy dobierać dokładnie do wieku dziecka, tak aby możliwe było w miarę bezproblemowe podanie.

Czytaj więcej: Witamina C – właściwości i zapotrzebowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj