Pluskwy to małe, owalne, brązowawe owady, które żywią się krwią ludzi lub zwierząt. Nie latają, ale mogą szybko się przemieszczać po podłodze, ścianie i suficie. Samice mogą składać setki jaj, z których każde przypomina rozmiarem drobinę pyłu. Większość osób ugryzionych przez pluskwy skarży się na podrażnienie, rany lub swędzenie. Ale jak należy leczyć ugryzienia i czy można im zapobiegać? Sprawdź!

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwy są aktywne głównie w nocy. Zwykle gryzą ludzi podczas snu. Przekłuwają skórę i pobierają krew przez wydłużony aparat gębowy. Większość ukąszeń na początku jest bezbolesna, dopiero później zmienia się w swędzące zmiany skórne. W przeciwieństwie do ukąszeń pcheł występujących przede wszystkim wokół kostek, ugryzienia pluskiew mogą się pojawić na każdym odsłoniętym miejscu podczas snu. Ponadto nie mają czerwonej plamki na środku. 

Zobacz również: Wszawica – powszechna i wstydliwa dolegliwość, wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Jak rozpoznać, że to ugryzienie?

Najczęściej możesz je zaobserwować na szyi, twarzy, rękach, ramionach i nogach. Swędzeniu i stanom zapalnym niekiedy towarzyszą inne objawy, takie jak:  

  • palące, bolesne uczucie,
  • wypukły, swędzący guz z wyraźnym środkiem,
  • czerwony, swędzący guz z ciemnym środkiem i jaśniejszą, spuchniętą otoczką,
  • małe, czerwone guzki układające się w zygzakowaty wzór lub linię,
  • małe, czerwone guzki otoczone pęcherzami lub pokrzywką
  • spadek odporności- z powodu naruszenia powierzchni skóry,
  • kłopoty ze snem,
  • gorsze samopoczucie.

Jak sprawdzić, czy masz pluskwy?

Weź głęboki oddech. Jeśli wyczujesz słodki, stęchły zapach, najprawdopodobniej w danym miejscu znajduje się dużo pluskiew. Owady wytwarzają substancje chemiczne, które pomagają im się komunikować. Co ważne, nie każdy wyczuje ten zapach. Kolejnym niepokojącym objawem są plamki krwi na prześcieradle, pościeli, materacu lub tapicerowanych meblach. 

Pluskwy mają zewnętrzną powłokę, którą zrzucają i pozostawiają. Jeżeli zobaczysz czarnawe plamki na pościeli, materacu, zagłówku lub pod poduszkami. Może to być ekskrement pasożytów. 

Jak leczyć ugryzienie pluskwy?

Jeśli masz problem z wieloma ugryzieniami, pęcherzami, infekcją skóry lub reakcją alergiczną, wybierz się do dermatologa. W przypadku alergii specjalista zaleci lek przeciwhistaminowy, kortykosteroidy lub adrenalinę (wstrząs anafilaktyczny). Zakażenie może wymagać antybiotyku. Jeżeli infekcja jest łagodna, dermatolog może zalecić leki antyseptyczne. W przypadku swędzenia pomoże natomiast płyn histaminowy na receptę. 

Jeśli nie masz żadnych oznak infekcji lub poważnej reakcji alergicznej, możesz wdrożyć leczenie domowe. Ugryzienia przemyj wodą z mydłem, dzięki temu zapobiegniesz infekcji i złagodzisz swędzenie. Jeśli ugryzienie uporczywie swędzi, posmaruj go kremem kortykosteroidowym. Słabszą postać leku dostaniesz bez recepty. Silniejsze kortykosteroidy przepisuje lekarz. Ugryzienie pluskwy zwykle ustępuje w ciągu tygodnia lub dwóch.

Na dotkniętym obszarze możesz położyć coś chłodnego, na przykład czystą, wilgotną szmatkę. W ten sposób złagodzisz obrzęk i swędzenie. Pamiętaj, by dbać o higienę i nie drapać ugryzień. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko infekcji.

Zobacz więcej: Pluskwy a toksoplazmoza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj