Paznokcie odzwierciedlają ogólny stan zdrowia. Pękające paznokcie to problem wielu kobiet. W niektórych przypadkach niepokojące zmiany powierzchni płytki może wskazywać na zaburzenia oddychania, problemy z krążeniem, choroba tarczycy lub niedobór żelaza (niedokrwistość). Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy grzbiety w paznokciach są pionowe, czy poziome. Pionowe wypukłości można zaobserwować częściej. Zazwyczaj nie wskazują na żadną poważną dolegliwość. I odwrotnie, poziome wypukłości mogą oznaczać jakiś problem zdrowotny.

Przyczyny pękających paznokci

Pęknięte paznokcie są najczęściej wynikiem nadmiernej wilgoci zawartej w płytce. Pod wpływem wilgoci pęcznieje i kurczy się po wysuszeniu. Powtórzenie tego procesu prowadzi do pękania paznokci. 

Przyczyny medyczne

Jedną z najczęstszych medycznych przyczyn jest infekcja grzybicza. Pomimo tego, że zakażenia grzybicze można częściej zauważyć w paznokciach u stóp, paznokcie u rąk również są na nie narażone. 

Innym powodem może być łuszczyca. Prowadzi do pękania, łuszczenia się i rozdwajania paznokci. Koniecznie wybierz się wtedy do dobrego dermatologa.

Pęknięte paznokcie mogą być również objawem niedoczynności tarczycy. Jeśli jest nieaktywna, nie może wytworzyć wystarczającej ilości hormonów.

Czytaj więcej: Grzybica paznokci – jak się jej pozbyć?

Niemedyczne przyczyny pękniętych paznokci

Jeśli przez długi czas wystawiasz paznokcie na działanie środków chemicznych, chemikaliów i wody, zwiększasz ryzyko pękania. Wówczas pozbywasz ich bariery chroniącej przed wodą i naturalnymi olejami. Do innych częstych powodów możemy zaliczyć:

  • zimna pogoda,
  • częste stosowanie zmywacza do paznokci,
  • niewłaściwe polerowanie lub opiłowanie paznokci,
  • wiek,
  • urazy i obgryzanie paznokci,
  • klimakterium,
  • niezdrowe odżywianie (bardzo niska zawartość tłuszczu oraz niedobór witaminy E i żelaza).

Pękające paznokcie – jak im zapobiegać?

Oprócz leczenia podstawowej przyczyny, wprowadź kilka środków zapobiegawczych. Przede wszystkim unikaj długotrwałego narażania na gorącą wodę, na przykład pod prysznicem lub podczas mycia naczyń. Po umyciu rąk nałóż środki nawilżające na dłonie i paznokcie. Dobrze sprawdzą się tutaj oleje do skórek zawierające witaminę E oraz płyny na bazie wazeliny.

Przycinaj paznokcie po kąpieli lub prysznicu. Wtedy są miększe i rzadziej pękają. Krótsze paznokcie są bardziej odporne na uszkodzenia. Jeśli piłujesz paznokcie, zrób to tylko w jednym kierunku. Wykorzystaj drobnoziarnistą powierzchnię ścierną.

Używaj zmywacza do paznokci, które nie zawiera acetonu. Powstrzymaj się również od obgryzania paznokci i skórek.

Domowe sposoby na pękające paznokcie

Jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków jest olej roślinnych. Wystarczy wziąć odrobinę oleju na wacik i starannie wetrzeć go w paznokcie. Dzięki temu płytka będzie zdrowa i dobrze nawilżona.

Suche i popękane paznokcie można również leczyć, stosując klarowane masło ghee. W ten sposób możesz je wzmocnić i zmiękczyć. 

Pamiętaj też o zbilansowanej diecie. Wprowadź produkty zawierające dużą ilość biotyny. Koniecznie zwróć uwagę na soczewicę, orzeszki ziemne, grzyby, żółtka jajek, banany, sardynki, kalafior i wątróbkę. Skonsultuj się z dermatologiem. Dopasuje dla Ciebie odpowiedni sposób leczenia.

Zobacz również: Odżywki do paznokci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj