Piaskownica jest pozornie świetnym miejscem na zabawę w porze letniej, nawet dla najmłodszych dzieci. Dlaczego pozornie? Bo większość rodziców zapomina, że jest ona lokalizacją bytowania wielu groźnych pasożytów. Duża ich część może pochodzić od zwierząt, głównie domowych psów oraz kotów. Niestety nadal tylko cześć placów zabaw posiada odpowiednie ogrodzenia, a nawet jeśli je mają, to chyba zapominamy, że kot i tak wejdzie wszędzie.

Rozwiązaniem dobrym dla naszych dzieci jest montowanie specjalnych osłon na piaskownicach, które rodzic, schodząc ostatni z placu zabaw, zasuwa, uniemożliwiając wejście do niej zwierzętom. Takie rozwiązania można spotkać coraz częściej, jednak trzeba jeszcze nauczyć rodziców, do czego służą.

W piaskownicy nasze dzieci mogą zostać zainfekowane licznymi pasożytami. W konsekwencji możemy zarazić się również my dorośli, nasze zwierzęta domowe i inne dzieci z otoczenia. Terapie bywają męczące i czasochłonne. Lepiej więc dbać o higienę i zachowywać podstawowe zasady, aby dziecko w możliwie jak najskuteczniejszy sposób ochronić przed infekcją.

Jakie pasożyty spotkamy w piaskownicy?

  1. Owsica – jeden z najpowszechniejszych pasożytów wieku przedszkolnego. Łatwo przenosi się pomiędzy dziećmi drogą fekalno-oralną. Powoduje silny świąt, który jest dla dziecka wręcz nie do zniesienia.
  2. Glistnica – również jeden z powszechniejszych pasożytów. Zainfekowanie glistą ludzką może prowadzić do wystąpienia groźnych objawów.
  3. Lamblia – powoduje na całym świecie chorobę o nazwie lamblioza. Najczęściej wykrywana jest u dzieci.
  4. Tasiemiec bąblowcowy – do zarażenia może dojść na skutek wpuszczenia do piaskownicy zainfekowanego psa lub innego zwierzęcia. Choroba zajmuje ważne narządy i może być bardzo niebezpieczna.
  5. Toxoplasma gondi – choroba przenoszona przez zwierzęta kotowate. Najbardziej niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży, gdyż może dojść do zakażenia dziecka

Zobacz także: Bąblowica – dowiedz się czym jest tasiemiec bąblowcowy

Chroń dziecko

  1. Dzieci nie powinny jeść na placu zabaw.
  2. Po zakończeniu zabawy myjemy dziecku ręce mokrymi chusteczkami, płynem dezynfekującym i osuszamy.
  3. Po powrocie do domu należy bezwzględnie umyć ręce oraz buzię antybakteryjnym mydłem.
  4. Myjemy ręce zawsze przed jedzeniem.
  5. Myjemy owoce i warzywa przed spożyciem.
  6. Jeśli w domu mieszka z tobą kot lub pies dbaj, aby zwierze było w sposób regularny odrobaczane, bo dziecko może zarazić się pasożytem nie tylko na podwórku, ale również w domu w czasie zabawy z pupilem.
  7. Jeśli dziecko mocno ubrudziło się w piasku, warto zmienić ubranie i dodatkowo umyć je całe.
  8. Dzieci powinny mieć regularnie obcinane paznokcie, bo właśnie pod nimi mogą przynieść pasożyty i w konsekwencji wprowadzić je do organizmu.
  9. Pilnuj, aby dziecko nie brało do buzi pisaku, zabawek z piaskownicy, kamyków i innych przedmiotów.
  10. Gdy wrócimy, warto umyć zabawki z piaskownicy.

Istnieje jeszcze jedna kwestia. W sezonie wiosenno-letnim, gdy dzieci aktywnie korzystają z piaskownicy co najmniej 2-3 krotnie powinna się odbyć wymiana piasku w piaskownicy. Warto zwrócić uwagę zarządcy na ten fakt.

Zobacz takżeToksokaroza – dowiedz się, jak ochronić swoje dziecko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj