Napady drgawkowe charakterystyczne dla padaczki alkoholowej mogą być poważnym i zagrażającym życiu skutkiem ubocznym odstawienia alkoholu. Występują u około 10%, które zdecydowały się na abstynencję. Chociaż okazjonalne picie zwykle nie zwiększa ryzyka padaczki alkoholowej, osoby, które piją dużo, mogą na nią cierpieć, szczególnie wtedy, gdy nagle decydują się zerwać z nałogiem.

Co to jest padaczka alkoholowa?

Padaczka alkoholowa to zespół napadów drgawkowych, które występują po odstawieniu alkoholu. Mogą powodować szereg łagodnych lub ciężkich objawów, trwających od kilku sekund do kilku minut. Podczas gdy większość ludzi kojarzy napady drgawkowe z drgawkami (co oznacza, że ciało trzęsie się szybko i niekontrolowane), nie zawsze się pojawiają. 

U osób z padaczką alkoholową mogą pojawić się następujące objawy: szybkie mruganie, intensywne patrzenie w dal, przyspieszone tętno, rozszerzone źrenice, drgawki toniczno-kloniczne, utratę przytomności, utratę równowagi z powodu silnych skurczów mięśni, a u niektórych osób- nietrzymanie moczu. Pacjenci mogą również odczuwać mdłości, dyskomfort, ból. Mogą intensywnie się pocić, odczuwać mrowienie lub odrętwienie.

Co robić gdy mamy napad?

Jeśli napad padaczki alkoholowej trwa dłużej niż 5 minut, potrzebujesz natychmiastowej pomocy lekarskiej. Przyczyną może być uraz głowy, udar mózgu, zapalenie opon mózgowych lub inna choroba. 

Jeżeli chcesz pomóc osobie z padaczką alkoholową, podejmij właściwe środki ostrożności. Połóż twarde i ostre przedmioty z dala od niej. Nie próbuj jej przytrzymywać ani powstrzymywać ruchów. Połóż ją na boku, by utrzymać drożność dróg oddechowych. Spójrz na zegarek na początku ataku, by monitorować, ile trwa. Nie wkładaj jej niczego do ust. W przeciwieństwie do popularnego mitu nie można odgryźć języka podczas ataku. Jeśli jednak włożysz jej coś do ust, może uszkodzić zęby lub Cię ugryźć. 

Jak zapobiec drgawkom?

Jeśli pijesz z umiarem, prawdopodobnie nie doświadczyć padaczki alkoholowej. Upijanie się może powodować drgawki nawet u tych osób, które wcześniej nie cierpiały na padaczkę. Dlatego pamiętaj, by przede wszystkim nie nadużywać alkoholu.

Zobacz także: Jak to jest żyć bez alkoholu po wszyciu wszywki?

Padaczka alkoholowa- jak leczyć?

Jeżeli jesteś uzależniony od alkoholu i chcesz walczyć z nałogiem, zdecyduj się na program detoksykacyjny nadzorowany przez lekarzy. Przebiega w pozytywnej, wspierającej atmosferze. Leczenie farmakologiczne obejmuje najczęściej leki benzodiazepinowe. Łagodzą lęk, bezsenność i drgawki. Oprócz tego lekarz może przepisać środki uspokajające. 

Do najpopularniejszych leków podawanych podczas detoksykacji zaliczamy benzodiapiny, Naltrekson, Akamprozat i Disulfiram. Lekarz poda lek i będzie monitorował jego działanie. Jeśli zauważy skutki uboczne, może go zmienić.

Padaczka alkoholowa- kiedy występuje?

Upijanie się może prowadzić do napadów drgawkowych w wyniku zatrucia alkoholem lub objawem odstawienia. Objawy zwykle pojawiają się w ciągu kilku godzin (do 72) od ostatniego drinka/kieliszka. Jeśli zdecydujesz się zerwać z nałogiem, możesz doświadczyć zespołu odstawienia alkoholu. Ponadto ryzyko padaczki alkoholowej jest trzykrotnie większe niż u osoby, która pije tylko okazjonalnie. 

Po napadzie możesz czuć się zdezorientowany, obolały i ospały. Pełny powrót do sił może zająć od kilku minut do kilku godzin. 

Zobacz więcej: Odtrucie alkoholowe: zdrowie przede wszystkim

Alkohol tylko w weekendy – czy to jest uzależnienie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj