fot. elements.envato.com

Przemęczenie, mdłości, podwyższona temperatura? Jeśli zastanawiasz się, czy to grypa lub przeziębienie, możesz być w błędzie. Niech nie zdziwi cię fakt, jeżeli lekarz internista zapyta, czy jesteś w ciąży lub zaproponuje wykonanie testu ciążowego. Niestety wczesne objawy ciąży w większość są inne niż nam się wydaje.

Pierwsze objawy ciąży

  1. Przede wszystkim pierwszą rzeczą, jaką prawdopodobnie zauważysz jest brak miesiączki. Najczęściej spóźniającej się miesiączce mogą towarzyszyć bóle brzucha, co powinno już skłonić cię do wykonania testu ciążowego. Warto jednak zauważyć, że u niektórych kobiet występuje niewielkie krwawienie, nawet do końca pierwszego trymestru.
  2. Wzdęcia i zaparcia – pojawiają się stosunkowo często, zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży. Równie często pojawiają się zawroty głowy, ogólne osłabienie organizmu i omdlenia.
  3. Wiele kobiet skarży się na zadurzenia łaknienia, to znaczy w jednej chwili chętnie zjadłyby obiad złożony z pięciu dań, a chwilę później wystarczy przysłowiowy ogórek kiszony z czekoladą. Możesz mieć też inne zachcianki, a potrawy które zawsze lubiłaś mogą teraz przyprawiać cię o mdłości.
  4. Poranne mdłości – to chyba drugi najbardziej znany objaw, zaraz po ogórkach i czekoladzie. Mogą wynikać zarówno ze stresu, jak i z zatrucia. Wiele potraw, które do tej pory jadłaś, organizm może teraz uznawać za niebezpieczne dla płodu i z pomocą mdłości i wymiotów – sygnalizować ci, że cos jest nie tak.
  5. Zaraz obok porannych mdłości, najczęściej pojawia się nadwrażliwość na zapachy. Często wzmacnia ona także uczucie mdłości, dlatego staraj się unikać ostrych i drażniących zapachów. Sama zauważysz, ze będziesz musiała zrezygnować z perfum, a nawet zapach odświeżacza powietrza może sprawić, ze będzie ci słabo.
  6. Piersi staną się pełniejsze – a do tego bardziej wrażliwe. Często jest to mylone z syndromem napięcia przed miesiączkowego. Piersi około ósmego tygodnia staną się także wyraźnie większe, a na sutkach widoczne będą malutkie „guzki” – są to ujścia gruczołów łojowych.
  7. U niewielkiej grupy kobiet, zauważono także już w pierwszych tygodniach ciąży, zmiany na skórze. Pojawiają się delikatne przebarwienia na twarzy i okolicy brzucha, a brodawki staja się ciemniejsze.
  8. Przemęczenie i ogólna senność organizmu to kolejny jeden z pierwszych objawów ciąży. Sporadycznie pojawiają się także stany depresyjne, czy apatia. Jest to całkowicie normalne i wywołane przez zmieniające się proporcje hormonów w organizmie. Dodatkowo możesz u siebie zauważyć obniżoną granicę bólu.
  9. Podwyższona temperatura ciała – możesz zauważyć wzrost o niecały stopień, kiedy będzie zbliżał się termin miesiączki. Zauważysz też prawdopodobnie opuchnięcie szyjki macicy, ale aby wykluczyć w takim wypadku infekcje, będzie potrzebne specjalistyczne badanie.

Zobacz także:

Wczesne objawy ciąży – jak postępować?

Jeżeli wystąpił u ciebie kilka z powyższych objawów to istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Z drugiej strony jednak, nawet występowanie wszystkich objawów nie daje stu procentowej pewności, dlatego nie wahaj się wykonać test ciążowy. Test może być wykonany już na 2-3 dni po możliwym zapłodnieniu. Pierwszych objawów nie należy jednak lekceważyć. Warto, abyś, od razu kiedy podejrzewasz, że możesz być w ciąży, odstawiła alkohol i papierosy. Teraz organizm będzie potrzebował dodatkowego wsparcia, ponieważ musi troszczyć się o ciebie i dziecko. Pamiętaj też, aby nie przyjmować samodzielnie leków (bez konsultacji z lekarzem), nawet przeciwbólowych. Większość z nich nie została przebadana pod kątem przyjmowania przez kobiety w ciąży i nie wiadomo, jaki wpływ mogą mieć na płód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj