Kolor moczu może dostarczyć szereg przydatnych wskazówek na temat naszego stanu zdrowia. Należy też zwrócić uwagę na jego gęstość i zapach. Spieniony mocz może wskazywać na nadmiar białka, (np. albuminy) lub chorobę nerek. 

Ciemnożółty kolor moczu

Mocz składa się z wody i odpadów, które nerki odfiltrowały z krwi. Jeśli zmienił kolor na ciemnożółty, może zawierać mniej wody, a więcej produktów ubocznych. To znak, że najprawdopodobniej jesteś odwodniony. Dlatego pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów, przynajmniej 2 litry wody dziennie. 

Czerwony kolor moczu

Może się wahać od różowego do ciemnoczerwonego. Proste badanie moczu pozwala stwierdzić, czy przyczyną jest krwiomocz. Może również zmienić kolor, jeśli zawiera mioglobinę, czyli białko wiążące tlen w komórkach mięśniowych. Jest podobne do hemoglobiny występującej w czerwonych krwinkach.

Do innych prawdopodobnych przyczyn możemy zaliczyć:

  • kamienie nerkowe,
  • infekcje pęcherza,
  • rak prostaty,
  • powiększenie gruczołu krokowego (łagodny przerost prostaty),
  • zatrucie ołowiem lub rtęcią.

Pamiętaj, by natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Brązowy lub czarny kolor moczu

Ciemnoczerwony mocz może czasami wyglądać jak czarny lub brązowy. W takiej sytuacji przyczyny są takie same jak te wymienione powyżej. 

Jednak czasami mocz naprawdę może być brązowy. W najlepszym przypadku zmienił kolor po spożyciu dużych ilości rabarbaru, fasoli fava lub aloesu. Niektóre leki również zaciemniają czas. 

Jednak nie należy bagatelizować problemu. Czasami przyczyną może być:

  • zatrucie miedzią lub fenolem.
  • zapalenie lub marskość wątroby,
  • kamyki żółciowe lub guz w przewodzie żółciowym,
  • niedokrwistość hemolityczna (gdy jednocześnie rozpada się zbyt wiele czerwonych krwinek) powoduje nadmiar bilirubiny, która może zmienić kolor moczu,
  • czerniak.

Bezbarwny mocz

Bezbarwny mocz może wskazywać na nadmierne nawodnienie. Chociaż nie jest tak niebezpieczne jak odwodnienie, może rozcieńczyć niezbędne sole i elektrolity. Skutkuje problematyczną nierównowagą chemiczną we krwi.

Inny kolor moczu

Pomarańczowy

Jasnopomarańczowy może wskazywać nie tylko na odwodnienie, ale również problemy z wątrobą lub drogami żółciowymi, spożywanymi barwnikami spożywczymi albo wydalaniem witamin z grupy B z krwiobiegu. Koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Niektóre leki, takie jak ryfampicyna lub fezanopirydna, mogą zmienić kolor moczu na pomarańczowy. Natomiast ciemnopomarańczowy lub brązowy sygnalizuje ciężkie odwodnienie, zespół Gilberta, żółtaczkę lub rabdomiolizę.

W najlepszym przypadku duże ilości marchewek lub soku marchwiowego nadają pomarańczowy odcień.

Biały lub mleczny

Może wskazywać na nadmiar niektórych minerałów (takich jak wapń lub fosforan) lub białek albo infekcję dróg moczowych. Czasami kryształy kwasu moczowego z pokarmów bogatych w purynę (np. sardele, śledzie i czerwone mięso)  zmieniają kolor moczu.

Niebieski

Błękit metylenowy, barwnik stosowany w różnych testach diagnostycznych, może zmienić kolor moczu na niebieski. Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, więc czasami znajduje się w lekach i środkach domowych. Przyczyną może być też rzadkie dziedziczne zaburzenie metaboliczne, znane jako rodzinna hiperkalcemia.

Zielony

Czasami szparagi nadają zielonkawy odcień, który jest całkowicie nieszkodliwy. Jednak zielony mocz może być oznaką infekcji dróg moczowych lub bakteryjnej, która dostała się do krwi (bakteriemia). 

Fioletowy

Występuje wtedy, gdy pacjent ma założony cewnik. Wskazuje na zakażenie bakteryjne.

Czytaj również: Na czym polega ogólne badanie moczu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj