Katar czy dokładniej nieżyt nosa to dokuczliwa dolegliwość, za którą nie przepada nikt z nas. Męczy dorosłych, a dla dzieci jest czasem nie do zniesienia, tym bardziej z uwagi na fakt, iż nie potrafią one go jeszcze właściwie oczyszczać. Do jego pojawienia się dochodzi w sytuacji gdy stan zapalny obejmuje śluzówkę nosa doprowadzając do nadprodukcji wydzieliny, która z kolei powoduje upośledzenie drożności, kichanie, a niekiedy nawet upośledzenie węchu oraz smaku.

Przyczyny

Występowanie kataru jest czynnikiem wręcz nieodłącznym przy infekcjach dotyczących górnych dróg oddechowych, przeziębieniach czy zapaleniu zatok, gdzie mamy do czynienia z katarem zatokowym. Do jego podstawowych przyczyn zaliczymy również alergie, czy kontakt z substancjami mogącymi wywoływać silne podrażnienia błon śluzowych jak dym tytoniowy czy pikantne produkty żywnościowe.

Postaci i objawy kataru

W zależności od tego co powoduje katar będzie on się różnił między sobą. Głównymi objawami są zatkany nos – ograniczenie jego drożności, wydzielina z nosa, osłabienie i ogólne złe samopoczucie. Wydzielina jaka wydostaje się z nosa w czasie kataru może mieć różnorodny charakter w dopasowany do jego rodzaju.

Jeśli katar wynika z infekcji górnych dróg oddechowych lub stanowi konsekwencję schorzeń o podłożu alergicznym to jest śluzową, bezbarwną i często dość wodnistą wydzieliną. Stopniowo w miarę jak ustępują objawy infekcji wydzielina z nosa zmienia swój charakter, najczęściej staje się gęściejsza i odmienne staje się jej zabarwienie, które może być nawet zielonkawe.

W sytuacji gdy wydzielina, która w początkowej fazie była przeźroczysta zaczyna gęstnieć i zmieniać kolor a żółty lub brunatny, a dodatkowo pogorszeniu ulegnie samopoczucie dziecka, pojawią się stany podgorączkowe i gorączki to znak, że katar zmienił się w zapalenie zatok obocznych nosa.

Katar alergiczny najczęściej jest przeźroczysty i silnie wodnisty, wręcz cieknie z nosa. Charakterystyczne jest dla niego występowanie sezonowe, może również utrzymywać się przez cały rok jeśli jesteśmy przykładowo uczuleni na kurz. Pojawienie się tego rodzaju nieżytu nosa ma miejsce bezpośrednio po kontakcie z substancją uczulającą.

Istnieje również katar polekowy. Jeśli przez zbyt długi czas stosujemy leki działające miejscowo na śluzówkę nosa, obkurczające, które powodują zahamowanie objawu to po odstawieniu może dojść do rozregulowania gruczołów wydzielniczych i nawrotu objawu. W wyniku tego zdarza się że niektóre osoby zaczynają na okrągło stosować takie preparaty.

Czytaj również: Katar z krwią u dziecka – o czym świadczy?

Po co nam ten katar?

Osoba dorosła kicha i często wydmuchuje nos w jednorazowe chusteczki, dziecko kicha i jego nosek jest oczyszczany przez rodziców. Wszystko to stanowi naturalną reakcję organizmu na panoszenie się w nim drobnoustrojów chorobotwórczych. Tymi odruchami powodujemy że są one stopniowo wyrzucane z naszego organizmu i mamy możliwość powrotu do zdrowia. Katar jest więc prawidłową reakcją obronną organizmu.

Leczenie

Metody leczenia kataru można podzielić na:

  • Objawowe – jego zadaniem jest zmniejszenie dokuczliwych objawów i osłabienie nasilenia kataru. Sprawdza się np. na wieczór aby dziecko mogło spokojniej zasnąć i przespać nos. Jednym z istotnych elementów leczenia objawowego jest odpowiednie oczyszczanie nosa z nadmiaru zalegającej w nim wydzieliny. Tu zastosowanie znajduje szeroka gama preparatów – roztworów soli do płukania nosa, dostępnych bez recepty.
  • Przyczynowe – stosuje się je jeśli katar spowodowany jest infekcją bakteryjną lub chorobą alergiczną i zastosowane zostanie leczenie w postaci odczulania.

Leki na katar

  1. Miejscowe – czyli wszelkie krople i aerozole do nosa. Ważne jest ich dopasowanie do wieku dziecka. U najmłodszych nie można ich stosować. U starszych również należy pamiętać aby nie podawać ich przez nazbyt długi okres czasu. Ich zaletą jest z pewnością fakt, że przynoszą niemal natychmiastową ulgę i dziecko lepiej się poczuje. Jednak mogą zaburzyć wydzielanie błony śluzowej nosa, przez co po ich odstawieniu znów pojawi się katar i powstanie błędne koło stosowania tych preparatów.
  2. Leki doustne – w tej gamie dostępne są preparaty, które można stosować jedynie u nieco starszych dzieci.
  3. Inne leki – jeśli katar stanowi część jakiejś infekcji lekarz zaleca ogólne leczenie, które będzie ukierunkowane na likwidację objawów i całej choroby. Z małym dzieckiem dobrze jest udać się do pediatry.
  4. Inhalacje – dla najmłodszych wystarczą takie wykonywane z soli fizjologicznej, poprawią nawilżenie śluzówki i ułatwią usunięcie wydzieliny z nosa, dzięki czemu nastąpi również poprawa samopoczucia. U starszych pociech można wykorzystaćć specjalne mieszanki ziołowe do inhalacji najlepiej spytać w aptece lub pediatry, istnieje również gama leków do inhalacji, które przepisuje lekarz, a są skuteczne w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
  5. Maść majerankowa – można ją wykorzystać u młodszych dzieci, przy katarze posmarować po oczyszczeniu okolice noska, piżamkę. Maść delikatnie nawilża i dodatkowo działa inhalująco ułatwiając oddychanie.

Zobacz także: Katar u noworodka i niemowlaka – kiedy i dlaczego się pojawia, jak go leczyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj