Glistnica czyli glista ludzka to pasożyt, który bytuje w jelicie cienkim człowieka. Jest najdłuższym ze znanych nicieni. Pod względem częstotliwości występowania znajduje się w Polsce na 3 miejscu pośród chorób pasożytniczych – wyprzedzają ją owsiki oraz włosogłówka. Ocenia się poziom jej pojawiania się w granicach od 1 do 18%.

Glista ludzka żeruje na jelitach człowieka, żywiąc się jego niszczonymi ścianami oraz substancjami, które znajdują się w treści jelitowej. Dorosłe – rozwinięte glisty mają od 15 do 52 centymetrów długości. Samice, dzięki żywieniu jakie otrzymują wewnątrz jelit ludzkich są w stanie składać nawet 200 000 jaj w ciągu jednego dnia. Glista może żyć w jelicie człowieka nawet przez okres roku.

Zakażenie glistą ludzką u dziecka

Zakażenie glistą ludzką odbywa się drogą pokarmową. Polega na połknięciu jaja inwazyjnego. Po jego przeniknięciu do jelita dochodzi do wyklucia się larwy. Dokonuje ona przebicia ściany jelita i przedostaje się do układu krwionośnego. Daje on pasożytowi możliwość szybkiego rozprzestrzenienia się po całym organizmie. Razem z krwią transportowana jest do wątroby, serca oraz płuc. Już po upływie około 9-10 dni od momentu gdy doszło do połknięcia jaja glisty larwa przeniknie w płucach do pęcherzyków płucnych i dalej do oskrzeli i oskrzelików oraz do gardła, tchawicy, żołądka, przełyku oraz jelita cienkiego gdzie bytują dorosłe osobniki.

glistnica
Glista ludzka, fot. Wikipedia

Do zarażenia glistnicą dochodzi przede wszystkim u osób, które w niedostateczny sposób dbają o higienę osobistą. Chodzi tu głównie o nawyk mycia rąk – po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu, przed każdym posiłkiem. Glista ludzka jest powszechna w krajach rozwijających się.

Jaja glisty ludzkiej mogą znajdować się na świeżych warzywach oraz owocach, stąd konieczność ich dokładnego mycia przed spożyciem. Jeśli zażywamy kąpieli w stawie lub jeziorze należy unikać picia wody z takiego zbiornika, gdyż to również może skutkować zakażeniem glistnicą.

Dzieci stanowią grupę szczególnie narażoną na zarażenie glistą ludzką. Wynika to z faktu niedostatecznego wyrobienia dotychczas nawyków higienicznych oraz wkładania do buzi brudnych rąk oraz produktów, które upadły na ziemię. Jaja glisty ludzkiej możemy przetransportować do domu na butach, kołach od wózka czy zabawkach, w ten sposób znajdą się na naszych podłogach.

Objawy glistnicy

Glista ludzka to pasożyt, który bywa trudny do rozpoznania, bo objawy jakie się pojawiają mogą sugerować nam wystąpienie wielu innych, różnych schorzeń. Pojawiają się symptomy chorób alergicznych takie jak świąd skóry, obrzęki twarzy oraz rąk, suchy kaszel, łzawienie oczu czy zapalenie spojówek. Mogą jednak również pojawić się objawy wywodzące się z układu nerwowego: problemy ze snem, nadmierna pobudliwość nerwowa czy objawy sugerujące padaczkę.

Glista ludzka rozpoznanie

W celu postawienia rozpoznania tej choroby pasożytniczej konieczne jest przeprowadzenia badania kału oraz badania krwi, które określi czy jest on obecny w organizmie. Jeśli badanie krwi zostanie przeprowadzone nadmiernie wcześnie wynik może być fałszywie ujemny co oznacza, że odpowiedź immunologiczna organizmu na obecność glisty nie zdążyła jeszcze zostać wykształcona.

Leczenie glisty ludzkiej

Gdy zostanie potwierdzona diagnoza glistnicy lekarz zaleci stosowanie odpowiednich leków o działaniu przeciwpasożytniczym.

Ile czasu trwa leczenie glisty ludzkiej?

Za moment całkowitego wyleczenia uznaje się chwilę gdy ustąpią wszelkie objawy zakażenia oraz gdy pasożyt zostanie wydalony z kałem lub w badaniach nie będzie już stwierdzana obecność jego jaj. Tak więc okres leczenia może być indywidualny u każdego pacjenta.

Glistnica profilaktyka

Działania profilaktyczne w przypadku glisty ludzkiej dotyczą przede wszystkim zachowania podstawowych zasad higieny. Ręce myjemy możliwie jak najczęściej (po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu, przed posiłkiem), owoce i warzywa dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, buty najlepiej zdejmować na wycieraczce przed wejściem do domu i nie zanieczyszczać przyniesionymi na nich zanieczyszczeniami domowych podłóg. Niektóre źródła mówią również o pilnowaniu dzieci aby nie bawiły się w brudnej piaskownicy, ale wówczas chyba w ogóle trzeba by im zakazać zabawy na dworze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj