U dziecka chrypka może pojawić się na skutek infekcji lub gdy zbyt intensywnie używa górnych dróg oddechowych np. w czasie płaczu lub zabawy, głośno krzycząc. Może ona doskwierać samemu dziecku. Dlatego warto wiedzieć co zrobić i jak wykorzystać naturalne, domowe sposoby aby przezwyciężyć dokuczliwy objaw.

1. Mleko z dodatkiem miodu – nie powinno być nadmiernie ciepłe bo w temperaturze przekraczającej 40 stopni miód traci swoje właściwości. Jednak z pewnością taki napój pomoże ukoić zachrypnięte gardło. Jednak pamiętajmy, że mikstury z miodem przeznaczone są dla nieco starszych dzieci, nie podajemy go maluszkom, gdyż może silnie uczulać. Po takim napoju chrypka u dzieci powinna się zmniejszyć.

2. Ciepła herbata z dodatkiem miodu lub dowolnego soku owocowego – ciepła jednak nie gorąca, tak jak poprzednio w przypadku miodu temperatura nie może być nadmiernie wysoka. Jednak herbata nie powinna parzyć dziecka, gdyż wówczas powstaną nowe podrażnienia, które będą się goić przez co najmniej kilka dni.

3. Syrop z cebuli – na jego przygotowanie potrzebujemy około doby. Słoik wypełniamy pokrojoną cebulą, najlepiej w piórka, zalewamy miodem , na wierzch kładziemy gazę i zakręcamy, odstawiamy na noc w ciepłe miejsce, rano należy przecedzić i podawać po jednej łyżce syropu trzy razy w ciągu dnia.

4. Syrop czosnkowy – sprawdzi się u starszych dzieci, zdusi chorobę w zarodku.

5. Inhalacje z soli fizjologicznej, tymianku lub szałwii – poza swoim dobroczynnym działaniem na drogi oddechowe koniecznie należy zwrócić uwagę, czy pomogą odpowiednio nawilżyć podrażnione gardło i odzyskać głos.

6. Płukanie gardła solą kuchenną, szałwią czy rumiankiem, również będzie to sposób, który przyniesie ulgę i ukojenie w chrypce.

7. Nawilżanie powietrza, gdy dokucza nam chrypka powietrze w pomieszczeniach jakich przebywamy powinno mieć odpowiedni poziom wilgotności, jeśli nie masz specjalnego urządzenia możesz np. rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki a dziecko z pewnością poczuje się znacznie lepiej.

8. Ciepły okład – bawełnianą szmatkę moczymy w ciepłej wodzie, wyciskamy i przykładamy do dziecięcej szyi.

9. Rozgrzewające okłady z ziemniaków – gotujemy ziemniaki i gdy jeszcze będą ciepłe ugniatamy na gładko. Taką pastę zawijamy w lniany ręcznik i przykładamy do szyi dziecka. Całość owijamy ciepłym szalikiem. Okład pozostawiamy aż całkowicie wystygnie.

10. Dbaj o odpowiednie nawodnienie dziecka – powinno jak najwięcej pić, jednak pilnujmy aby podawane napoje były ciepłe.

Czytaj więcej: Skąd bierze się chrypka u dzieci – poznaj jej przyczyny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj