Badanie piersi jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które każda kobieta powinna przeprowadzać regularnie. Pozwala ono na wczesne wykrycie raka piersi i podjęcie leczenia, co jest niezwykle ważne, ponieważ nowotwór piersi wykryty w początkowym stadium może zostać całkowicie wyleczony. Rozróżnia się kilka rodzajów badań piersi, w tym badanie palpacyjne, badania obrazowe oraz badanie mikroskopowe. Badanie piersi można, a nawet należy przeprowadzać samemu. Takie badanie trwa zaledwie kilka minut, a pozwala na wykrycie zmian i szybkie rozpoczęcie diagnostyki i leczenia.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania piersi?

Powinno być przeprowadzane przez każdą kobietę regularnie. Najlepiej co miesiąc wykonywać samodzielne badanie, a dodatkowo podczas każdej wizyty u lekarza ginekologa powinno być przeprowadzane badanie palpacyjne. Poza tym, ważne są badania obrazowe, takie jak ultrasonografia czy mammografia, a jeżeli zaistnieje taka potrzeba, przeprowadza się badanie cytologiczne i histopatologiczne wycinka tkanek piersi. Badania piersi powinny być przeprowadzane częściej u kobiet, które są w grupie ryzyka, czyli na przykład w rodzinie występowały przypadki zachorowania na nowotwór.

Zobacz również: Ból piersi – dlaczego bolą piersi i kiedy należy się niepokoić

Zrób to sama

Na początku należy dokładnie obejrzeć obydwie piersi w trzech pozycjach: z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała, z rękoma na biodrach oraz po kolei z każdą ręką założoną za głowę. Szczególną uwagę należy zwrócić na symetryczność piersi oraz to, czy nie ma na nich żadnych wypukłości lub wklęsłości. Należy obejrzeć również skórę, brodawki oraz okolice pod i nad obojczykami. Następnie w tych samych pozycjach wykonuje się badanie palpacyjne, badając piersi płasko ułożoną dłonią ręki przeciwnej do badanej piersi. Najlepiej przesuwać dłoń ruchem okrężnym od brodawki w kierunku dołów pachowych. Na koniec należy sprawdzić, czy z brodawek nie wycieka żaden płyn oraz czy obydwie brodawki mają taką samą konsystencję. Jeżeli podczas badania wykryje się jakiekolwiek niepokojące objawy konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza.

Jakie badania piersi wykonuje lekarz?

Podstawowe badanie, które przeprowadza lekarz to badanie palpacyjne oraz obserwacja wyglądu piersi. Takie badanie powinno być wykonywane podczas każdej wizyty kontrolnej u ginekologa, zwłaszcza jeśli pacjentka ukończyła 25 lat. Oprócz badania, lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego należy poinformować specjalistę o wszystkich ewentualnych dolegliwościach bólowych w okolicach piersi, nieregularnym miesiączkowaniu oraz przypadkach zachorowania na nowotwór, jakie występowały w rodzinie.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że występują ku temu wskazania, przeprowadza się badania obrazowe, czyli ultrasonografię lub mammografię. USG piersi wykonuje się zwykle u młodszych pacjentek oraz kobiet w ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne i daje wynik natychmiast. Bardziej czułą metodą obrazowania jest mammografia, którą przeprowadza się u kobiet, które ukończyły 40. rok życia. Badanie powinno być wykonywane u tych kobiet profilaktycznie, co roku lub co dwa lata, w zależności od zaleceń lekarza.

W przypadku, gdy podczas badania obrazowego stwierdzi się występowanie w piersi niepokojącej zmiany, konieczne jest wykonanie biopsji cienkoigłowej, podczas której pobierane są fragmenty tkanek. Następnie próbki tkanek pacjentki są wysyłane do laboratorium, gdzie są poddawane badaniu cytologicznemu. Bardziej skutecznym badaniem w diagnozowaniu raka jest badanie histopatologiczne, do którego tkanki pobiera się podczas biopsji gruboigłowej albo zabiegu chirurgicznego, który umożliwia wycięcie fragmentu guza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj