Anatomia człowieka
Źródło: pixabay.com

Jesteś studentem nauk medycznych i fascynuje Cię tematyka chorób wewnętrznych? A może szykujesz się do trudnego egzaminu z interny i chcesz podszkolić się z zagadnień, o których mówi anatomia człowieka brzuch? Jeśli tak – dobrze trafiłeś. Z niniejszego artykułu dowiesz się bowiem, który podręcznik dotyczący tej materii jest najlepszy.

Anatomia człowieka brzuch – najlepsza pozycja

Jak zapewne wiesz, anatomia człowieka brzuch to bardzo obszerne zagadnienie. Trudno się zatem dziwić, że w jego obrębie powstało bardzo wiele publikacji. Które są jednak godne polecenia? Każdy specjalista może z pewnością polecić co najmniej kilka pozycji, będących dla niego wyznacznikiem jakości, jednak w większości przypadków lista ta uwzględni także „Anatomię Prawidłową Człowieka – Brzuch” autorstwa Andrzeja Skawiny, Janusza Gorczycy oraz Jerzego Walocha. Dlaczego?

Ponieważ jest to pozycja wyjątkowa. Po pierwsze warto pamiętać, że „Anatomia Prawidłowa Człowieka” to dłuższa książka i została wydana w 2013 roku, jednak jest sprzedawana w tomach, z powodów praktycznych. Zatem element „anatomia człowieka brzuch” to wyłącznie rozdział całej publikacji. Uwzględnia najnowsze dokonania medycyny i odkrycia anatomiczne. Poza tym pozycja jest stosunkowo zwięzła (nie przekracza 200 stron), a równocześnie porusza bardzo dużą liczbę tematów. W całym rozdziale dotyczącym brzucha mamy 130 podrozdziałów. Całość oprawiona jest w miękką oprawę, dlatego książka jest wygodna w użytkowaniu. Można się z niej uczyć w dowolnym miejscu, nie przejmując się dużą wagą i rozmiarami tomu.

Co zawiera anatomia człowieka brzuch?

Wspomniane zostało, że anatomia człowieka brzuch została podzielona na 130 elementów. Czego one dotyczą? Przede wszystkim omówione zostały podstawowe części ludzkiego brzucha oraz okolic np. żołądek, rozwój głównych organów, ściany brzucha itd. Dodatkowo autorzy poświęcili jednak miejsce na omówienie układu naczyń krwionośnych i nerwów, a także więzadeł, sieci, jam i innych. Podjęto się też wskazania części anatomicznych, które są często problematyczne w leczeniu chorób brzucha np. wyrostka robaczkowego, przepuklin czy jelit.

Do każdego rozdziału omawiającego rozwój danego organu, anatomia człowieka brzuch ma analogiczny fragment, który dotyczy patologii z nim związanych. Ponadto autorzy nie ignorują okolic brzucha, których dolegliwości mogą być mylące i sugerować pacjentowi, że problem leży stricte w centralnej części jego ciała. Chodzi tu przede wszystkim o więzadła pachwinowe, moczowód i szeroko rozumiane sąsiedztwo brzucha bezpośredniego.

Anatomia człowieka brzuch – autorzy

Mówiąc o tym, dlaczego warto zaufać konkretnej pozycji, musimy wziąć pod uwagę również, kto jest jej autorem. W przypadku „Anatomii Prawidłowej Człowieka – Brzuch” są to wybitni specjaliści z zakresu chorób wewnętrznych brzucha, wywodzący się z Katedry Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesorowie zajmowali się zarówno prowadzeniem badań teoretycznych, jak i praktyką chirurgiczną, dlatego dokładnie wiedzą, jak wygląda ludzkie ciało. Zapewne z tego powodu anatomia człowieka brzuch napisana jest takim językiem, który pobudza wyobraźnie każdego, nawet początkującego studenta, dając mu bazę pod późniejszą naukę o ludzkim ciele.

Anatomia człowieka brzuch – cena

Chociaż można byłoby spodziewać się, że publikacja autorstwa tak wybitnych specjalistów kosztuje wiele, tak naprawdę anatomia człowieka brzuch jest jedną z najtańszych książek medycznych dostępnych w księgarniach. Podręcznik w tym tomie liczy ok. 180 stron i jest podzielony na 130 podrozdziałów, a jego cena oscyluje w granicach 30 zł. Część księgarń medycznych oferuje również cykliczną promocję na tę książkę. Jeśli zakupimy anatomię prawidłową brzucha w tym okresie, nie wydamy więcej niż za dwie kawy w restauracji. Jeśli zatem interesujesz się tematem anatomii lub przebiegiem chorób wewnętrznych, koniecznie wybierz się do najbliższego punktu, w którym anatomia człowieka brzuch jest sprzedawana. Z pewnością nie pożałujesz tego zakupu, gdyż podręcznik posłuży Ci zarówno na studiach, jak i w późniejszej pracy lekarskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj